W Rodakach posadzą Dąb Pamięci
Mieszkańcy Rodak zamierzają posadzić dęby pamięci, poświęcone zamordowanym w Katyniu Polakom. Temat ten będzie również obecny na wystawie w tamtejszej świetlicy.
Kilka lat temu powstał program, którego celem jest uczczenie pamięci bohaterów zbrodni katyńskiej. Ma on na celu przywrócenie zbiorowej, pokoleniowej pamięci o 21 857 oficerach Wojska Polskiego, Policji Państwowej, Straży Granicznej i więziennej, zamordowanych przez NKWD na rozkaz Stalina. Pamięć tę mają zagwarantować posadzone dla każdego zamordowanego Dęby Pamięci, które jako żywe pomniki, mają przypominać o tragicznych losach Ojczyzny.
Ta inicjatywa poświęcona stalinowskiej zbrodni ma też swój historyczny wątek w Rodakach (gmina Klucze, powiat Olkusz). Otóż z Rodak pochodził Jan Chwist, który został wywieziony, a następnie zamordowany w Katyniu. Pragniemy więc, tak jak inni w Polsce i wielu krajach, uczcić pamięć o naszym mieszkańcu, który zginął tylko dlatego, że kształcił się w policji państwowej. Pragniemy również uczcić pamięć kilkunastu mieszkańców Rodak, którzy zginęli w różnych okolicznościach w czasie II wojny światowej. Przygotowana będzie ku ich pamięci tablica pamiątkowa z ich nazwiskami. Zarówno Dąb Pamięci jak też tablica znajdą swoje miejsce na placu kościelnym przy kościele parafialnym. - Mamy nadzieję, że wizyta w Rodakach bp. Grzegorza Kaszaka 26 kwietnia będzie okazją do poświęcenia tych historycznych pamiątek - informuje Halina Ładoń.
W tym dniu odbędzie się również krótka prelekcja historyka IPN, będzie także możliwość obejrzenia wystawy o zbrodni katyńskiej, która będzie prezentowana w świetlicy "Zielone Wzgórza" przy OSP w Rodakach od 20 kwietnia do 4 maja.
Jan Chwist urodził się w 1907 r. w Rodakach. Wzrastał w Rodakach w katolickiej rodzinie wśród dziewięciorga rodzeństwa. Był obdarzony talentem malarskim, w wolnych chwilach tworzył realistyczne studia postaci, przede wszystkim rysunki koni (niestety, niezachowane do dnia dzisiejszego). Od dziecka przejawiał zainteresowanie formacjami mundurowymi. Osiągając minimalny wymagany wiek ustawowy 17 maja 1930 roku wstąpił do policji państwowej w charakterze kandydata kontraktowego na szeregowego. Zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 24 lipca 1919 r. o policji państwowej kandydaci do służby regulowanej wskazanym aktem normatywnym powinni spełniać następujące warunki: posiadać obywatelstwo polskie, wiek od 23 do 45 lat, nieskazitelną przeszłość, odpowiednie możliwości fizyczne, znajomość j. polskiego w mowie i piśmie, umiejętność liczenia.
Jan Chwist konsekwentnie realizował pragnienie dalszej edukacji oraz służby II Rzeczypospolitej, dla której ważnym gwarantem bezpieczeństwa wewnętrznego była odrodzona Policja Państwowa. Po ukończeniu 5 XI 1930 Normalnej Szkoły Fachowej dla Szeregowych PP w Mostach Wielkich pow. żółkiewski został przydzielony do woj. tarnopolskiego.
We wrześniu 1939 pełnił służbę w Komisariacie w Tarnopolu. Tam też dostał się do niewoli sowieckiej, podzielając los setek tysięcy synów i córek narodu polskiego, którym przyszło znaleźć się wówczas na „nieludzkiej ziemi". Został osadzony w Ostaszkowie, w jednym z obozów NKWD przeznaczonych dla polskiej inteligencji. W przekazach rodzinnych zachowała się informacja o próbie nawiązania przez Jana Chwista korespondencji z rodziną, o czym w latach czterdziestych zawiadomił jego brata- Leona nie znany z nazwiska posłaniec. Żadne listy jednak nie dotarły....
Jan Chwist został zamordowany w marcu 1940 strzałem w tył głowy w Twerze. Pochowany w Miednoje. Jest jedną z pierwszych ofiar Zbrodni Katyńskiej zidentyfikowanych przez Polski Czerwony Krzyż. W roku 2007 został pośmiertnie awansowany na stopień aspiranta Policji Państwowej przez prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego.
PROGRAM UROCZYSTOŚCI 26 kwietnia 2015 r.
Odpust ku czci św. Marka, bierzmowanie, uroczystości patriotyczne ku czci poległych w czasie II wojny światowej, posadzenie Katyńskiego Dębu Pamięci
16.00 – spotkanie przy zabytkowym kościółku w Rodakach pw. św. Marka (z 1601 r.). Krótkie nabożeństwo ku czci św. Marka pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka
16.15 – przemarsz do kościoła parafialnego
16.30 – Msza św. w kościele parafialnym odprawiana przez Księdza Biskupa, który udzieli sakramentu bierzmowania młodzieży z Ryczówka i Rodak.
17.30 – uroczystości patriotyczne:
- posadzenie na placu kościelnym Katyńskiego Dębu Pamięci Jana Chwista z Rodak, odsłonięcie i poświęcenie tablicy Jemu poświęconej
- odsłonięcie i poświęcenie obelisku ku czci Mieszkańców Rodak, którzy zginęli w czasie II wojny światowej