Klerycy sprawdzali umiejętności katechetyczne
Seminarium to miejsce, w którym kształcą się młodzi ludzie, po to by móc w przyszłości pełnić funkcję kapłanów. Jednym ze strategicznych przedmiotów, które wykładane są w seminarium jest katechetyka. Oprócz wykładów i ćwiczeń całość formacji katechetycznej dopełniają praktyki. Pierwsze z nich odbywają się pod koniec roku czwartego. Klerycy opuszczą mury seminarium i na tydzień zamieniają się w katechetów.
Coroczne tygodniowe praktyki katechetyczne odbywają się w Będzinie w Szkole Podstawowej nr 4 im. Stanisława Staszica. W tym roku pod opieką, wykładowcy katechetyki ks. Michała Bordy, na tygodniowe przygotowanie pojechało siedmiu kleryków. W dniach 2,-24 kwietnia mieli za zadanie poprowadzić trzy jednostki lekcyjne oraz odbyć hospitacje na około 20 lekcjach, prowadzonych przez doświadczonych katechetów. Opiekę nad klerykami w szkole sprawowali ks. Marcin Lech oraz Pani Zofia Dąbek.
Klerycy bardzo dobrze wspominają miniony tydzień: „Każdy z nas przeprowadził klika lekcji, przyglądał się pracy kolegów, czy też pełnił dyżur na przerwie w szkolnych korytarzach. To czego nauczyliśmy się przez ten tydzień jest bezcennym doświadczeniem, które wykorzystamy w dalszym studiowaniu i przyszłej pracy, opowiada kleryk. Tydzień katechetyczny jest zwieńczeniem kilkumiesięcznej pracy, wykładów, ćwiczeń, jakie prowadził dla nas Dyrektor Wydziału Katechetycznego Diecezji Sosnowieckiej ks. dr Michał Borda."
Bardzo cennym doświadczeniem podczas tygodnia praktyk był pobyt w domu św. Józefa: „Podczas praktyk katechetycznych naszym domem stał się diecezjalny Dom św. Józefa w Będzinie, gdzie gospodarzem jest ks. Rafał Stępniewski. Poza gościnnością, zetknęliśmy się z najstarszym pokoleniem kapłanów seniorów. Uświadomiło nam to, że kilkadziesiąt lat pracy w Kościele szybko mija, więc z jednej strony trzeba dobrze wykorzystywać czas, który jest darem od Pana Boga, a z drugiej strony, należy w służbie kapłańskiej być pokornym i skromnym."
Bardzo cennym elementem praktyk były warsztaty metodyczne: „Oprócz praktyk w szkole uczestniczyliśmy w warsztatach metodycznych, mieliśmy okazję nie tylko zapoznać się z bardzo ciekawymi treściami, ale również poznać katechetów pracujących w naszej diecezji którzy chętnie dzielili się swoim doświadczeniem."
Praktyki katechetyczne to bardzo cenne doświadczenie, które przygotowuje przyszłych kapłanów do trudnej pracy w szkole, w dziele katechizacji młodego pokolenia. Dzięki nim katechetyka przestaje być tylko teoretycznym przedmiotem, ale staje się przynoszącą radość misją, w której w pełni realizuje się kapłańskie powołanie.
kl. Marcin Słodczyk