Kapłani naszej diecezji uczczą pomordowanych w Dachau

Data dodania: 2015.04.21

W ostatnim tygodniu kwietnia blisko 30 kapłanów naszej diecezji, na czele z Księdzem Biskupem Grzegorzem Kaszakiem i ks. Kanclerzem Mariuszem Karasiem, weźmie udział w ogólnopolskiej pielgrzymce duchowieństwa z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau.

W obozie więzionych było prawie 2 tys. polskich księży, z których połowa została zamordowana. Wśród nich było także dwóch błogosławionych, którzy pracowali na terenie naszej diecezji - ks. Ludwik Roch Gietyngier oraz ks. Maksymilian Binkiewicz.

"Jest to część historii Polski, zwłaszcza historii Kościoła. Polscy księża byli wywożeni do obozów koncentracyjnych dlatego, że byli księżmi, a zarazem wielkimi autorytetami narodu. Hitlerowskie Niemcy likwidowały ich jako tych, którzy kształtowali moralne, intelektualne oraz duchowe oblicze narodu. Pamięć o nich jest dla nas wielkim zobowiązaniem: nie tylko dla Kościoła, ale dla wszystkich Polaków i państwa" - powiedział abp Marek Jędraszewski. Dodał, że "tragiczny los polskich księży potwierdza rzymską maksymę, że zasiewem Kościoła jest krew męczenników. To im zawdzięczamy między innymi to, że w trudnych czasach stalinowskich i przez cały czas panowania komunizmu, w porównaniu z innymi krajami Bloku Wschodniego, Kościół katolicki w Polsce cieszył się wielkim autorytetem".

Obóz w Dachau założono w 1933 roku. W ciągu 12 lat istnienia w nim i obozach "filialnych" więziono ponad 200 tys. ludzi z 40 krajów. Zamordowanych zostało 148 802 więźniów (w tym około 28 tys. Polaków i 13 tys. Żydów). Stał się też miejscem kaźni szczególnie duchowieństwa polskiego. Ogólnie przebywało tu przeszło 2794 duchownych, w tym 1773 kapłanów z Polski. Byli oni zmuszani do wyczerpującej pracy fizycznej, dokonywano na nich eksperymentów pseudomedycznych. W gronie 108 męczenników II wojny światowej św. Jan Paweł II na ołtarze wyniósł znaleźli się m. in. bł. bp Michał Kozal oraz bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski, patron harcerzy. Ogółem w Dachau zostało zamordowanych 8 332 obywateli Polski.

Centralne uroczystości pod przewodnictwem przewodniczących episkopatów Polski i Niemiec, abp. Stanisława Gądeckiego i kard. Reinharda Marxa, odbędą się 29 kwietnia. W południe na terenie muzeum KZ Dachau odprawiona zostanie Msza św., natomiast po południu na wzgórzu katedralnym we Fryzyndze odbędzie się nabożeństwo dziękczynne z modlitwą o pokój i pojednanie.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.