Bp Skucha w Czeladzi – wizytacja, bierzmowanie i rocznica I Komunii św.
W piątek 8 maja, w uroczystość św. Stanisława, patrona czeladzkiej parafii, o g. 18 odprawiona została Msza św. połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania 74 kandydatom. Eucharystię sprawował Ksiądz Biskup Piotr Skucha, rozpoczynając w tym dniu również wizytację kanoniczną parafii.
W trakcie homilii Ksiądz Biskup podkreślił wielką rolę, jaką odegrał w historii Kościoła i Polski św. Stanisław, wspominając również innego wielkiego patrona Polski – św. Wojciecha, którego również niedawno wspominaliśmy w liturgii. Św. Jan Paweł II często zastanawiał się nad postacią św. Stanisława i stwierdził kiedyś, że "jeżeli nie pomoże słowo, pomoże krew";. Biskup jest od tego, by pewne rzeczy nazywać po imieniu, by napominać i przeciwstawiać się złu. Postawa św.
Stanisława, mimo że bardzo szlachetna, 160 lat po jego śmierci, tuż przed ogłoszeniem go świętym budziła pewne kontrowersje wśród kardynałów, którzy mieli podjąć decyzję o jego kanonizacji. Wtedy to jednemu z nich; choremu kardynałowi z Ostii - objawił się przy łóżku, a gdy się obudził był już zdrowy. Wtedy głos kolejnego kardynała przeważył podjęcie decyzji o ogłoszeniu św. Stanisława świętym.
"Nie można się sprzeciwiać się w dobrej sprawie" – zaznaczył hierarcha. "Wiara jest sprawą dobrą, uczy nas przebaczania, miłości. "Któż może być przeciwko mnie, jeżeli Bóg jest ze mną?" – pisał św. Paweł. Nie powinniśmy tak łatwo odchodzić od wiary, przed chwilą przecież prosiliśmy, żeby Bóg umocnił nas do mężnego wyznawania wiary. Chrystus powiedział "Ja jestem dobrym Pasterzem". Podążajmy za tym Pasterzem, słuchajmy Jego słów, Ewangelii. To będzie prawdziwe zesłanie Ducha świętego. Zesłanie w nasze życie" – zakończył Biskup.
Na zakończenie ksiądz proboszcz Jarosław Wolski wraz z burmistrzem Czeladzi Zbigniewem Szaleńcem podziękowali Księdzu Biskupowi za odprawienie Mszy świętej w dniu patrona zarówno parafii jak i miasta. Wszyscy zgromadzeni w kościele adorowali przez ucałowanie relikwie św. Stanisława. Bierzmowali otrzymali pamiątkowe krzyże i Pismo Święte.
Drugi dzień wizytacji
Niedziela 10 maja była kolejnym dniem wizytacji kanonicznej Księdza Biskupa Piotra Skuchy w Czeladzi. O g. 10 odprawiona została Msza święta z udziałem dzieci pierwszokomunijnych i ich rodzin, a także licznie zgromadzonych parafian.
Wielebnego gościa przywitał ksiądz proboszcz Jarosław Wolski. Podsumowując działalność duszpasterską w parafii od ostatniej wizytacji kanonicznej, wymienił wszystkie działające aktywnie stowarzyszenia i grupy modlitewne. Zaznaczył także, że oprócz wymienionych form pracy duszpasterskiej parafia podjęła w ostatnich latach trud odbudowy muru oporowego kościoła i termomodernizacji wraz z remontem budynków plebanii.
Księdza biskupa przywitała również grupa dzieci, wśród której znaleźli się przedstawiciele, tych które przyjęły w tym roku pierwszą Komunię Świętą, jak i przedszkolaków.
Ksiądz biskup w pierwszych słowach homilii podziękował za życzliwe przyjęcie i ciepłe słowa przywitania. Nawiązując do słów czytania z Dziejów Apostolskich, które opisuje zesłanie Ducha Świętego na pogan, podkreślił, że Pan Bóg nie patrzy na zewnętrzną stronę człowieka, patrzy na jego serce, podobają mu się ci gotowi na jego wezwanie. Po tym św. Piotr uświadomił sobie, że poganie są również tymi zaproszonymi do współtworzenia Kościoła. To wezwanie do wszystkich ludzi, którzy chcą przyjąć naukę Chrystusa, który powiedział "Nie wyście Mnie wybrali". Bóg wcześniej nas umiłował, dlatego jesteśmy tu na ziemi, przeżywamy życie jako zadanie do wypełnienia. Doskonale to zadanie można wypełnić tylko dzięki przykazaniu miłości. Nie jest ono przykazaniem z obowiązku, to nie jest zwykłe uczucie, ale przykazanie skierowane do nas od Ojca: "Miłujcie się wzajemnie, jak Ja was umiłowałem". Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił nowo wykonaną figurę św. Judy Tadeusza umieszczoną przy jednym z filarów kościoła.
Rocznica pierwszej Komunii Świętej
Na Mszy świętej o g. 11.15 grupa dzieci przeżywała swoją rocznicę przyjęcia pierwszej Komunii Świętej. Także podczas tej Mszy św. Ksiądz Biskup Piotr Skucha wygłosił homilię. Zwrócił uwagę na słowa z Ewangelii "Miłujcie się tak jak Ja was umiłowałem", zauważając, że człowiek tylko wtedy potrafi się rozwijać, gdy doświadcza, że jest kochany. Chrystus za nas oddał swoje życie, ukazując jak jesteśmy przez niego kochani. My czasami nie potrafimy zauważyć, że Bóg nas kocha, jesteśmy zapatrzeni w ziemię. A wyrazem tego, że Bóg nas kocha jest radość. Ludzie radośni są dowodem na istnienie Pana Boga. Smutny święty to żaden święty. Czy widzieliście kiedyś człowieka kochanego, który byłby smutny? – pytał ksiądz biskup. "Gdy pewnego razu do Anglii przyjechał Mahatma Gandhi powiedział, że bardzo przekonało go kazanie Chrystusa na górze i mógłby pójść za tą nauką, ale nie przekonali go Jego wyznawcy. Ludzie zapomnieli o Jego miłości. W naszym życiu musimy dać dowody, że Bóg nas kocha i pokazać to innym. Po Panu Bogu każdego drugiego człowieka uważaj za Boga! To jest wypełnienie przykazania miłości, która może pochodzić jedynie od pełnej Miłości jaką jest Pan Bóg. I tego Wam życzę, abyście doświadczyli tej wielkiej miłości, że Bóg nas zawsze kocha" – zakończył hierarcha.
Tekst i FOTO: Paweł Mięsiak