Mamy 6 nowych diakonów A.D.2015

Data dodania: 2015.05.16

Paweł Cicirko, Przemysław Lech, Tomasz Sroczyński, Paweł Stec, Mateusz Wróbel, Tomasz Zaleśny - oto nazwiska 6 kleryków naszego seminarium, którym Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak udzielił święceń diakonatu. Uroczystość odbyła się w święto św. Andrzeja Boboli - wigilię Wniebowstąpienia Pańskiego w kościele św. Katarzyny w Wolbromiu.

"Stare drzewo – Kościół wypuszcza w czasie tej uroczystości młode, jakże piękne pędy" – mówił w homilii Ksiądz Biskup zaznaczając, że jest to możliwe dzięki współpracy, jaką z Bogiem Stwórcą podjęli rodzice. "Oni nie tylko przekazali życie, ale także w trudzie, trosce i pocie czoła zapewnili im wychowanie. (...) Dziś patrząc na waszych synów możemy powiedzieć, że było warto! (...) Możecie dzisiaj być z nich dumni!" – podkreślał hierarcha, apelując jednocześnie o modlitwę, aby nigdy nie zeszli z zapewniającej szczęście drogi wierności Chrystusowi, ku pożytkowi swojemu i całego Kościoła.

Biskup przypomniał także, że wyróżnikiem diakonów, zgodnie z Pismem Świętym, powinna być mądrość - "to coś więcej niż wiedza. Mądrość wyprasza się często na kolanach przed Bogiem" - przypomniał hierarcha. "Dzięki temu nawet najprostsze dzieła przyniosą prawdziwy pożytek i służyć dobru człowieka, Kościoła i świata" – zaznaczał.

Podniosły obrzęd święceń rozpoczyna się przedstawieniem biskupowi kandydatów. Każdy z nich, wezwany z imienia i nazwiska, odpowiada: "Jestem", podchodzi do biskupa i składa mu ukłon. Po dialogu z rektorem seminarium, który składa opinię o kandydatach, następują słowa biskupa "Z pomocą Pana Boga i naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa, wybieramy tych naszych braci do stanu diakonatu", na które wszyscy odpowiadają "Bogu niech będą dzięki". Po homilii następują przyrzeczenie wybranych, w których potwierdzają chęć przyjęcia święceń, życia zgodnego z Ewangelią, zachowania celibatu i wierności w modlitwie. Kolejnym etapem jest włożenie swoich złożonych dłoni w ręce biskupa i potwierdzenie czci i posłuszeństwa kościelnej hierarchii.

W czasie Litanii do wszystkich świętych, kandydaci modlą się leżąc krzyżem przed ołtarzem. Następnie biskup wkłada ręce na każdego z kleryków i odmawia modlitwę konsekracyjną, po której przyjmują oni nowy strój liturgiczny – stułę zakładaną przez ramię oraz dalmatykę. Tradycyjnie w jej nałożeniu pomagają proboszczowie parafii rodzinnych. Zakończeniem obrzędu święceń jest wręczenie księgi Ewangelii ze słowami "Przyjmij Chrystusową Ewangelię, której głosicielem się stałeś; wierz w to co będziesz czytać, nauczaj tego, w co uwierzysz, i pełnij to, czego będziesz nauczać" oraz pocałunek pokoju.

Od tej pory rozpoczyna się ich posługa - przede wszystkim asystowania kapłanom przy ołtarzu, ale także głoszenia słowa Bożego, udzielania sakramentu chrztu, noszenia Komunii do chorych czy prowadzenia pogrzebów.

Nowowyświęceni diakoni otrzymali także swoje pierwsze dekrety, kierujące ich na roczną praktykę w parafiach, rozpoczynającą się od września i odbywaną równocześnie z ostatnim etapem kształcenia w Seminarium. Oto parafie, do których posłani zostali nowi diakoni:

dk. Paweł Cicirko – parafia katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu

dk. Przemysław Lech – parafia Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi

dk. Tomasz Sroczyński – parafia św. Barbary w Sosnowcu

dk. Paweł Stec – parafia św. Katarzyny w Będzinie Grodźcu

dk. Mateusz Wróbel – parafia św. Maksymiliana w Olkuszu

dk. Tomasz Zaleśny – parafia św. Andrzeja w Olkuszu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.