Jaworzno: 120-lecie nadania praw miejskich
- W IV przykazaniu Pan Bóg mówi „Czcij Ojca swego i matkę swoją”. „Czcij” to jest więcej, niż „kochaj”. Miłość do Ojczyzny wypływa z IV przykazania - mówił bp Grzegorz Kaszak w czasie Mszy za Ojczyznę w Narodowe Święto Niepodległości w Jaworznie. Obchody były połączone ze 120-stą rocznicą nadania praw miejskich miastu.
Sosnowiecki ordynariusz zauważył również, że Kościół nie może milczeć i musi podejmować temat Ojczyzny. Odniósł się także do trudnych warunków pracy żołnierzy i pograniczników na granicy polsko-białoruskiej.
- Oni wypełniają to, co ślubowali. Ślubowali, że będą bronić polskich granic. Należy się im cześć, szacunek i nasze wsparcie. Czemu te osoby, które atakują naszych żołnierzy, policjantów i pograniczników, nie skupią się na wykorzystujących ludzi, na przemytnikach? Na politykach obcych mocarstw, którzy zbijają kapitał na ludzkiej krzywdzie?
Biskup w swojej homilii dziękował także służbom mundurowym.
- Dzisiaj, z tej prześwietnej świątyni, z miasta Jaworzna mówimy wszystkim żołnierzom, policjantom i funkcjonariuszom służby granicznej: Dziękujemy. Jesteśmy z was dumni. Bóg zapłać z całego serca - powiedział bp Kaszak. Kaznodzieja wspomniał także, o obietnicy Pana Jezusa zapisanej przez św. s. Faustynę w „Dzienniczku”. Obietnica dotyczyła wywyższenia Polski w potędze i świętości, jeśli ta będzie posłuszna Bożej woli.
Po Mszy Świętej uczestnicy przeszli pod Pomnik Niepodległości na Skwerze Legionów Polskich, gdzie odbył się krótki program artystyczny twórców z ATElier Kultury - Teatru Sztuk oraz złożenie wieńców i kwiatów. Obchody święta niepodległości zostały połączone ze 120-stą rocznicą nadania praw miejskich. Uroczystościom towarzyszyła wystawa plenerowa prezentująca historię osady od przełomu XII i XIII wieku. Uczestnicy obchodów mogli także odwiedzić Muzeum Miasta Jaworzna.
W obchodach udział wzięli Paweł Silbert, prezydent miasta, Łukasz Kolarczyk, zastępca prezydenta, Tadeusz Kaczmarek, przewodniczący rady miejskiej, radni rady miejskiej oraz Dariusz Starzycki, wicemarszałek województwa śląskiego. Obecne były także organizacje kombatanckie i delegacje zakładów pracy, służby mundurowe i poczty sztandarowe.
Obecni byli także kapłani pochodzący z jaworznickiej parafii: ks. Mariusz Karaś, kanclerz kurii sosnowieckiej oraz ks. Józef Jończyk, który w 1972 przez posługę bpa Stanisława Smoleńskiego na schodach budującego się kościoła w Jaworznie przyjął święcenia kapłańskie.