Szczecin: XI sesja przewodników Camino

Data dodania: 2024.09.16

W dniach 13-15 września 2024r. w Szczecinie, odbyła się XI sesja Parlamentu Jakubowego. Tematem tegorocznego spotkania była: „Posługa kapłana wśród caminowiczów: doświadczenia - oczekiwania - szanse”.

Do udziału zaproszeni zostali księża zaangażowani w pielgrzymowanie Drogami Jakubowymi - ci, którzy działają formalnie, jak i ci, działający nieoficjalnie. Obecni byli również świeccy pielgrzymi i przedstawiciele bractw, stowarzyszeń jakubowych. Wśród zaproszonych księży był również ks. Paweł Gielec z parafii pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu - zapalony pielgrzym jakubowy, organizator comiesięcznych przejść Drogami św. Jakuba w Diecezji Sosnowieckiej.

Ks. Paweł podzielił się świadectwem ze swojego pielgrzymowania do Santiago de Compostela. Drogę do Santiago, Francji czy te po Polsce przechodził już wielokrotnie, dlatego jego refleksje i doświadczenia są bogate a głos cenny w dyskusji. W czasie sesji zarówno księża jak i świeccy pielgrzymi mieli liczne okazje do podzielenia się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami jak i oczekiwaniami w kwestii opieki duszpasterskiej w trakcie pielgrzymowania.

Oprócz części merytorycznej i spotkań nieformalnych, każdego dnia sprawowana była Msza Św. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba - sobotniej Eucharystii przewodniczył bp Henryk Wejman.

W części rekreacyjnej zorganizowany został program turystyczny pod przewodnictwem pp. Małgorzaty i Tomasza Dudów. Pielgrzymi zwiedzili  Szczecin - Zamek Książąt Pomorskich, Wały Chrobrego, Muzeum Narodowe oraz Wieżę Gocławską. W ostatnim dniu zjazdu zaplanowane zostało przejście z pocysterskiego kościoła w Kołbaczu, szlakiem przez Puszczę Bukową do Sanktuarium Pani Fatimskiej na Oś. Słonecznym.

tekst i zdjęcia: Katarzyna Klimek