Msza z okazji imienin bp. Artura Ważnego

Data dodania: 2024.10.08

8 października w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu odprawiona została Msza Święta imieninowa w intencji bp Artura Ważnego, który obchodził swoje imieniny 6 października.

- „Wybrał mnie jeszcze w łonie matki mojej i powołał łaską swoją, aby objawić Syna swego we mnie” (Ga 1, 15-16). To jest o każdym z nas, to pragnienie. Z chwilą, kiedy już nas stwarza, to po to, aby objawić Syna swego w każdym z nas, żeby objawić Syna, żeby on tam mógł mieszkać, znaleźć się, to potrzebuje swego rodzaju biedy, świadomości niewystarczalności – powiedział bp Artur Ważny w czasie homilii odwołując się do czytanej wcześniej lekcji z listu św. Pawła Apostoła do Galatów.

Jak dodał, Jezus przyszedł do wsi, która nazywała się Betania, czyli dom ubogich. Zaznaczył, że jeśli Jezus ma się w nas objawić, to ważne, żeby odkryć swoje bycie ubogim.

- Tak naprawdę mój sens istnienia związany jest z Nim, z Bogiem. Mam wszystko u Boga, tak naprawdę w Nim się wszystko ogniskuje, popatrzmy w takich dwóch odsłonach, co się tam dzieje w tym domu w Betanii, czyli w tym domu ubogich. My mamy być takim domem ubogich. Przeczytajmy tę dzisiejszą ewangelię w planie naszego serca – mówił biskup.

Wskazał, że najważniejszą rzeczą w życiu powinno być słuchanie Boga.

- Pierwsze przykazanie jest „słuchaj”. Z tego rodzi się doświadczenie miłości i z tego rodzi się mądrość, z tego rodzi się moc do tego, żeby móc głosić ewangelię. Ta obecność Jezusa w mojej codzienności polega na tym, że ja słucham bardziej Jego, niż kogokolwiek innego, niż nawet siebie samego, czy swoich lęków - dodał ordynariusz.

Po Mszy przedstawiciele duchowieństwa, stanu zakonnego oraz świeckich ruchów i stowarzyszeń działających na terenie diecezji złożyli biskupowi diecezjalnemu życzenia z okazji imienin.

tekst: Mikołaj Wójtowicz