Sosnowiec: czuwanie młodzieży "Noc Nadziei"

Data dodania: 2024.10.22

W nocy z 19 na 20 października w parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Sosnowcu-Środuli odbyło się czuwanie młodzieży. Spotkanie zostało zorganizowane się w ramach serii sercańskich czuwań Noc Nadziei, a hasłem tego konkretnego czuwania było słowo PRZYSTAŃ, które jest też grą słów:

- STAŃ – w świecie pełnym gonitwy i pędu chcemy zaprosić młodych do tego, by się zatrzymali i pomyśleli w jakim kierunku pędzą, co ich motywuje,

- STAŃ „PRZY” – nie chodzi o to, by stanąć „byle gdzie”, ale by STANĄĆ PRZY tym, co nam, jako chrześcijanom, ukazuje cel i nadzieję – czyli przy Krzyżu; właśnie dlatego gromadzimy się w parafii Podwyższenia Św. Krzyża,

- PRZYSTAŃ – w trakcie burz i sztormów przystanie są dla łodzi bezpiecznym schronieniem i nadzieją na przetrwanie, dla chrześcijan w trakcie różnych życiowych burz takim schronieniem jest Krzyż Chrystusa,

- KOTWICA – jako symbol spotkania łączy oba wymiary – stylizowana na Krzyż, a jednocześnie dająca łodziom bezpieczne zakotwiczenie.

W minionym czuwaniu brało udział pół tysiąca młodych ludzi z sercańskich parafii oraz zaprzyjaźnionych grup i parafii diecezjalnych.

Pierwszy gość Michał „PAX” Bukowski - lider zespołu Muode Koty, dziennikarz i prezenter telewizyjny, odpowiedzialny za takie programy jak Studio Raban i Agape. Ponadto szczęśliwy mąż i ojciec. W Sosnowcu mówił o swoim odkrywaniu Boga i o tym jak łączyć wiarę z codziennością.

"Młodzież jest na TikToku, więc i ja jestem na TikToku" - tak o sobie mówi ks. Sebastian Kostecki, kolejny gość. Niespełna 30-letni młody człowiek, który swoim zapałem do Ewangelizacji zapala wielu młodych ludzi.

Po przerwie na posiłek ks. Sławomir Kuśmierz SCJ wraz z młodzieżą przygotował pantomimę pomagającą młodym ludziom dobrze przeżyć sakrament pokuty i pojednania. Później była też możliwość adoracji, ucałowania relikwii Krzyża św. oraz modlitwy wstawienniczej prowadzonej przez Szkołę Nowej Ewangelizacji z Krakowa.

Na zakończenie czuwania, 30 minut po północy, młodzież uczestniczyła w mszy św., której przewodniczył ks. Witold Januś SCJ, wikariusz prowincjalny Księży Sercanów, a kazanie głosił ks. Tomasz Flak SCJ, proboszcz sercańskiej parafii w Sosnowcu.

Czuwanie, raz kolejny, umocniło więzi między młodymi ludzi oraz przybliżyło ich do Pana Boga. Młodzi uczestnicy spotkana wypełnili się radością, entuzjazmem i zapałem do dawania świadectwa, że Bóg jest ich przyjacielem.

Dziękujemy Duszpasterstwu Sercańskiej Młodzieży oraz parafii Podwyższenia Św. Krzyża za zorganizowanie tego spotkania.

ks. Tomasz Flak SCJ
Dominika Górska