Olkusz: Abp Mokrzycki wprowadził relikwie św. Rity

Data dodania: 2024.10.22

20.10.2024, w niedzielę, Parafia pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu przeżywała niezwykłą uroczystość. Abp Mieczysław Mokrzycki, sekretarz papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI, a obecnie metropolita lwowski, podczas Mszy świętej o godzinie 10:00, uroczyście wprowadził do Bazyliki olkuskiej relikwie św. Rity z Casci. Ksiądz Arcybiskup przewodniczył również tej Eucharystii, odprawianej z wszystkich parafian. Wygłosił też Słowo Boże.

Na początku, po procesjonalnym wejściu i wniesieniu Relikwii do Bazyliki, Ksiądz Arcybiskup poświęcił relikwiarz jak również figurę świętej Rity, prosząc także, aby Pan Bóg udzielił pomocy i obrony, dzięki wstawiennictwu tej Świętej.

Następnie, po rozpoczęciu Eucharystii, powitał Księdza Arcybiskupa proboszcz miejsca ks. Mieczysław Miarka, dodając, iż Pasterz ten przynosi tej Parafii nie tylko relikwie św. Rity, ale i przypomnienie, że nawet najtrudniejsze sprawy, które nas spotykają możemy powierzyć Bogu. - Jej obecność - w tych relikwiach - jest znakiem nadziei i oparcia dla wszystkich, którzy zmagają się z życiowymi przeciwnościami. - Ksiądz Proboszcz powierzył też wstawiennictwu św. Jana Pawła II niełatwą posługę Księdza Arcybiskupa na Ziemi Lwowskiej, gdzie toczy się wojna, aby nastał tam jak najszybciej czas pokoju. Powitał także innych przybyłych kapłanów i wszystkich, licznie zgromadzonych wiernych.

*   *   *

- Wpatrując się w relikwie świętej Rity przynosimy radość wiary i tak jak ona przytulamy się do Krzyża, do którego ona się mocno przytuliła i przetrwała cierpienie zadane jej przez najbliższych, bo przecież mąż i synowie stali się dla niej krzyżem fizycznej i duchowej męki. Ona jednak nie zwątpiła, nie porzuciła wiary, nie rezygnowała z miłości, której nauczyła się od Jezusa– powiedział podczas homilii ks. abp M. Mokrzycki. - To cierpienie rozbudziło w niej szczególne nabożeństwo do Bożej Męki. Biografowie zanotowali, że widziano ją nieraz jak leżała krzyżem, zalana łzami. Nabożeństwo to zrodziło w niej z kolei prośbę do Jezusa, by dał jej zakosztować męki chociaż jednego ciernia, który ranił Jego przenajświętszą głowę. Jak dobrze wiemy, została wysłuchana. W czasie modlitwy poczuła nagle w głowie silne ukłucie, pozostawiające bolesną ranę, która zadawała jej nieznośne cierpienia przez piętnaście lat, aż do śmierci. Aby jednak uniknąć sensacji, Rita prosiła Chrystusa, by rana była ukryta, ale by nadal sprawiała jej cierpienie. Tak też się stało.

Rita odznaczała się posłuszeństwem, duchem modlitwy i cierpliwości. Będąc prostą, niewykształconą osobą osiągnęła szczyty kontemplacji. Jej życie zaowocowało świętością, a Kościół widzi w niej patronkę w sprawach trudnych i beznadziejnych… .

Przybywajcie tutaj, aby prosić świętą Ritę, by stanęła w obronie skrzywdzonych i swoją troską przyczyniła się do zakończenia waśni i sporów. Przybywajcie do tych relikwii i za papieżem Franciszkiem powtarzajcie: „Modlitwy i błagania, które dzisiaj wznoszą się aż do Nieba, niech dotkną umysłów i serc odpowiedzialnych w świecie, ażeby przedłożyli dialog i dobro wszystkich ponad prywatne interesy”. - mówił abp Mokrzycki.

* * *

Od 22 października br., co miesiąc, przy wieczornej Mszy świętej w Bazylice św. Andrzeja Ap. w Olkuszu będą modlitwy za wstawiennictwem św. Rity, połączone z odczytywaniem złożonych intencji. Odbędzie się także poświęcenie róż przyniesionych przez wiernych, które przypominają o cierpieniu, jakie ofiarujemy Panu Bogu i o tym, że nasze trudności i bóle, oddane w modlitwie, mogą przynieść owoce duchowego odrodzenia.

oprac. tekstu i zdj. Tomasz Wilczyński

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.