Caritas: inauguracja „Aktywnego Wolontariatu”

Data dodania: 2024.10.26

Dnia 25 października 2024 r. w Akademii WSB odbyła się inauguracja programu Caritas Diecezji Sosnowieckiej „Aktywny Wolontariat na Start”. Wydarzenie obfitowało w inspirujące warsztaty, wystąpienia i dyskusje, których celem było promowanie i rozwijanie działalności wolontariackiej wśród studentów oraz młodzieży szkolnej.

Pierwszym punktem programu były warsztaty prowadzone przez ekspertów z Akademii WSB oraz pracowników Caritas z różnych placówek. Uczestnicy mieli okazję poznać nowe technologie, a także odkrywać swoje pasje i uzdolnienia. Kluczowym elementem warsztatów było zrozumienie, jak można wykorzystać talenty i zainteresowania do aktywnego angażowania się w życie społeczne i wspierania innych. Była to doskonała okazja, aby zrozumieć, jak wiele radości i satysfakcji może przynieść wolontariat.

Podczas uroczystości otwarcia mieliśmy przyjemność wysłuchać wspaniałego koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, który dodał energii i radości wszystkim zgromadzonym. Następnie, w ramach inauguracji programu „Aktywny Wolontariat na Start”, wystąpili m.in. Marek Walencik, prof. AWSB, oraz ks. Przemysław Szot, Dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Ks. Łukasz Gładki, Zastępca Dyrektora Caritas Diecezji Sosnowieckiej w swojej przemowie podkreślił, jak ważne jest zaangażowanie młodych ludzi w budowanie wspólnoty i rozwijanie ich kompetencji.

W przemówieniu księdza biskupa pojawiła się inspirująca metafora ołówka jako symbolu wolontariusza – przypominająca, że najważniejsze jest to, co mamy w środku, że czasem trzeba się „zatemperować”, czyli myśleć nie tylko o sobie, ale także o innych. Dodał, że istotne jest, aby pozwolić się prowadzić komuś mądremu oraz by zostawiać po sobie ślad.

W dalszej części programu odbył się panel dyskusyjny pt. „Pomoc w świetle kamer - czy w cieniu dramatu”, moderowany przez Łukasza Miąsika, Dyrektora ds. Promocji i Kontaktów z Mediami Akademii WSB. Gośćmi panelu byli ks. Grzegorz Koss, dyrektor Diecezjalnego Centrum Służby i Rodzinie, Dominika Chylewska – Kierownik działu komunikacji Caritas Polska, dr Edyta Nowak-Żółty – Dziekan wydziału w Cieszynie Akademia WSB, Darek Malejonek „Maleo” – kompozytor, asp. szt. Krystian Niegel z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, którzy omówili wyzwania i dylematy związane z pomocą medialną i społeczną, zastanawiając się, czy w dobie współczesnych mediów pomoc jest bardziej promowana, czy staje się jedynie sensacją.

Wydarzenie zakończył koncert Arkadio pod hasłem „Rób to, co kochasz”, a na koniec wszyscy uczestnicy mogli skosztować słodkiego poczęstunku, co stworzyło ciepłą i przyjazną atmosferę na zakończenie dnia. Mamy nadzieję, że ta inauguracja zmotywuje wielu młodych do działania na rzecz innych i czynienia dobra!

Amelia Gołuchowska
Koordynator ds. Wolontariatu