100-lecie konsekracji świątyni NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej
14 października, kiedy wszystkie parafie diecezji uroczyście inaugurowały Rok Wiary, Sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej obchodziło jubileusz 100-lecia konsekracji świątyni. Mszy św. przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.
Witając szczelnie wypełniających kościół wiernych kustosz Sanktuarium ks. kan. Andrzej Stasiak podkreślał, że „dzisiaj znajdujemy się w tej świątyni aby uczcić naszych przodków, ale również wsłuchać się w mowę tych ścian, naczyń liturgicznych, konfesjonałów, ołtarzy, jako spadkobiercy tej spuścizny. Świątynia w sposób szczególny mówi o wierze tych, którzy ją wznosili i składali na nią ofiary. Mówi o tym, że człowiek nie samym chlebem żyje. Do pełnego życia (...) potrzebna jest także strawa duchowa, o której przypomina nam ta świątynia."
W swojej homilii Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przypomniał, że świątynia imponować może nie tylko monumentalną architekturą czy wystrojem wnętrza, ale przede wszystkim tym, że „tutaj człowiek przez 100 lat otrzymywał wsparcie w trudnych chwilach. Tutaj przychodził prosząc o pomoc i dziękując za otrzymane łaski. Tutaj otrzymywał, za pośrednictwem Matki Bożej Anielskiej, potrzebne siły i energię, aby pokonywać trudności i przeszkody oraz wśród zawiłych i skomplikowanych ścieżek życia znaleźć tę, która prowadzi do Nieba". Biskup podkreślił, że jubileusz to także okazja do wdzięczności Bogu za budowniczego świątyni – ks. prał. Grzegorza Augustynika. To on „pragnął, aby serca ludu zwróciły się do tej Przemożnej Pani, oraz aby ona otaczała z tego miejsca płaszczem opieki ludzi i rodziny, przybyłe z różnych zakątków Polski". Wskazywał także, że siłą Maryi była jej bezgraniczna wiara, która może nam przewodzić w rozpoczynającym się Roku Wiary.
W procesji z darami zostały przyniesione do ołtarza szaty i naczynia liturgiczne, stanowiące trwałe pamiątki niezwykłego jubileuszu.
Na zakończenie Mszy św., w krótkim wystąpieniu prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza zastanawiał się „czym byłaby Dąbrowa bez bazyliki?" i wskazywał, że świątynia stała się jej nieodłącznym elementem – „rosła wraz z Dąbrową, została wzniesiona dzięki ofiarności mieszkańców, dzięki wytrwałości prałata Grzegorza Augustynika. Stała się symbolem miasta", ale także „symbolem trwałości, fundamentem na którym można się oprzeć.". Dodał także, że „Matka Boska Anielska, patronująca bazylice, to opoka, u której wiele osób szuka wsparcia, zanosi do niej prośby, odnajduje duchową siłę".
Mszę poprzedził wykład o historii sanktuarium, który wygłosił Czesław Ryszka.
Parafia pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej została ustanowiona w 1891 r., a jej pierwszym proboszczem został ks. Józef Dutkiewicz. Początkowo do sprawowania kultu służyła niewielka kaplica. Pierwszy kościół pw. św. Aleksandra został wybudowany w latach 1875-1877. Po ustanowieniu parafii stał się on kościołem parafialnym, z którego w wyniku rozbudowy w latach 1898-1912, według projektu Józefa Stefana Pomianowskiego, powstała trójnawowa świątynia, której bryłę rozpoznają wszyscy mieszkańcy Zagłębia. Konsekracji świątyni 29 września 1912 r. dokonał biskup kielecki Augustyn Łosiński.
Z inicjatywy budowniczego kościoła i promotora kultu maryjnego ks. Grzegorza Augustynika 19 marca 1901 r. dąbrowska świątynia, jako pierwsze w Polsce sanktuarium maryjne, za zgodą papieża Leona XIII, otrzymała tytuł bazyliki.
Matka Boża Anielska została 2 sierpnia 1957 r. ogłoszona Patronką miasta Dąbrowy Górniczej i Matką Zagłębia Dąbrowskiego przez Prymasa Tysiąclecia, a 19 maja 1968 r. ozdobiona koronami papieża Pawła VI przez kardynała Stefana Wyszyńskiego, kardynała Karola Wojtyłę i biskupa częstochowskiego Stefana Barełę.
Obecnie w świątyni prowadzone są na ogromną skalę prace remontowe, mające przywrócić jej dawny blask.
FOTO: Jarosław Ciszek
Przygotowaniem do uroczystości były Misje Święte, które odbywały się od 7 do 12 października. Ich tematem przewodnim był kult serca Pana Jezusa i hasło "Przyjdź Panie Jezu do naszych Rodzin z Sercem Swoim". Jednym z punktów programu było odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, z którego zdjęcia można obejrzeć poniżej.
FOTO: Marek Nackowski