150 numerów parafialnej gazetki u św. Floriana
Czy w dobie Internetu, portali społecznościowych, blogów i vlogów słowo drukowane ma jeszcze szansę oddziaływania? Oczywiście! Dobrym tego przykładem są gazetki parafialne – stary sposób ciągle sprawdza się w niesieniu Dobrej Nowiny pod strzechy, a najważniejsze informacje docierają nie tylko do starszych, ale także młodych parafian. Swój mały jubileusz świętuje w tym czasie gazetka "ZIARNO", wydawana w parafii św. Floriana w Sosnowcu. 8 stycznia wierni dostaną do rąk 150. numer pisemka.
Pierwsze "Ziarno" ukazało się 8 września 2013 dzięki inicjatywie ks. Jana Rogowskiego. Początkowo liczący 12 stron tygodnik szybko rozrósł się do rozmiaru 16 stron, a numer wakacyjny jest dwa, albo nawet trzykrotnie grubszy.
"Zamysłem powstania gazetki było propagowanie codziennej lektury Słowa Bożego. Ks. Jan wraz z grupą kapłanów ze swego rocznika pisze rozważania do Ewangelii z każdego dnia. Są one stałym i najważniejszym elementem każdego numeru" – tłumaczy Ewa Klimczyk, od początku zaangażowana w tworzenie wydawnictwa. Poza rozważaniami Pisma Świętego i cyklami poświęconymi najważniejszym kwestiom wiary w gazetce znajdziemy zdjęcia dokumentujące życie parafii i zapowiedzi najważniejszych wydarzeń, intencje mszalne, wspomnienie zmarłych parafian, a także kącik dla najmłodszych – krzyżówki, łamigłówki i kolorowanki. Co tydzień po Mszy św. dla dzieci losowana jest nagroda za rozwiązania z poprzedniego numeru.
Do gazetki wielokrotnie dołączane były różne dodatki, m.in. medaliki, obrazki, gorczyca, słodycze –własnoręcznie robione pierniki, wafelki, kadzidło i węgielki.
Początkowo "Ziarno" drukowane było w kilku drukarniach, obecnie zajmuje się tym Agnieszka Kowalczyk właścicielka firmy AGMA w Mysłowicach i mama jednego z ministrantów. Wśród zaangażowanych w powstawanie "Ziarna", obok jego "twarzy" czyli ks. Jana Rogowskiego i jego rocznikowych kolegów, a także ks. Krystiana Kucharczyka i wspominanej już Ewy Klimczyk warto wspomnieć organistę Marka Tomalskiego, Monikę Sieję, Magdalenę Kuc, Tadeusza Sokołowskiego i Ryszarda Pietkiewicza.
Cena "Ziarna" początkowo wynosiła 1 zł, a od roku jest to 1,50 zł. Dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży możliwe jest dofinansowanie wyjazdów dzieci i młodzieży, nie tylko w wakacje i ferie, ale także w ciągu roku. Ponadto dochody przeznaczane są na zakup nagród dla dzieci w różnych konkursach parafialnych, na przygotowywanie parafialnych dekoracji. Udało się sfinansować także nieco większe inwestycje jak zakup drukarki, krzyża adoracyjnego, kołatek, kadzielnicy oraz aparatu fotograficznego i dyktafonu, dzięki którym można było polepszyć materiały zamieszczane na parafialnej stronie internetowej, która również cieszy się sporą popularnością.
Obecnie cotygodniowo rozprowadzonych jest około 180 numerów "Ziarna". Jeden z nich od samego początku trafia do zbiorów Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jest to podobno jedyna gazetka parafialna tam archiwizowana – konkretny ślad, który po gorliwości zaangażowanych ludzi zostanie dla przyszłych pokoleń.