Będzin: postępy w budowie kościoła św. Faustyny

Data dodania: 2016.02.04

Ruszyły prace budowlane w będzińskiej parafii św. Faustyny na Górkach Małobądzkich. Na działce, obok tymczasowej kaplicy, powstał wykop pod fundamenty nowego kościoła i plebanii. "Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie to z pomocą Bożą i ludzką życzliwością w tym roku "chcielibyśmy wyjść z ziemi" – mówi proboszcz parafii, ks. Gerard Małodobry.

Parafia na nowopowstałym osiedlu Górki Małobądzkie została erygowana w 2005 r. Początkowo do sprawowania kultu służyły pomieszczenia byłej fabryki obuwia, następnie na zakupionej działce postawiono tymczasową kaplicę. Od początku jednak wolą mieszkańców było, aby w miejscu tym stanął kościół. Stało się to tym bardziej palącą potrzebą, odkąd w 2013 roku umieszczono tu uświęcony modlitwą tysięcy diecezjan wizerunek Jezusa Miłosiernego, który peregrynował po naszej diecezji. 4 października 2015 roku podczas wizytacji i odpustu kamień węgielny pod budowę kościoła poświęcił Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

Zapytany o sens budowy kościoła w czasach postępującej laicyzacji ks. Małodobry odpowiada: "Kiedy byłem klerykiem IV roku seminarium, mój proboszcz, ks. Julian Bajer, powiedział mi, że gdy kiedyś będę budować świątynię mam pamiętać, aby budować nie tylko kościół materialny, ale i duchowy, bo na co komu puste mury. Dopóki w kościele są wierni, ten dom modlitwy i mieszkanie Pana Boga są im potrzebne. Spośród nieco ponad dwóch tysięcy mieszkańców osiedla do kościoła co niedzielę chodzi około 400-500 osób".

Jak podkreśla proboszcz w budowę angażuje się coraz więcej parafian. Przedstawiona koncepcja wzbudziła żywe zainteresowanie i pozytywne opinie, także od wiernych związanych z budownictwem. Aby nie generować dodatkowych kosztów znaczna część prac zostanie wykonana metodą gospodarczą, pod czujnym okiem fachowców z parafii. Parafianinem jest kierownik nadzoru inwestorskiego, który nieodpłatnie wykonuje swoją pracę. Podobnie kierownik budowy, geodeci, geolog, prawnicy, osoby posiadające samochody transportowe – każdy na ile może wspiera trud budowy i związanej z nią biurokracji. Biurokracji, którą udało się pomyślnie zakończyć wypełniając stosownymi zgodami i planami dwa obszerne segregatory. Przychylność widać także po składanych ofiarach na rzecz budowy wpłacanych przelewem i składanych na tacę, przede wszystkim w trzecią niedzielę miesiąca.

Przygotowany projekt w zamyśle budowy ma być tani w realizacji, a w zamyśle eksploatacji nie generować wysokich i dodatkowych kosztów. Kościół ma być kameralny (kwadrat o boku ok. 17 metrów), aby można było czuć się w nim jak we wspólnocie. Będzie dwukrotnie większy niż obecna kaplica, do tego z chórem, który także pomieści kilkadziesiąt osób. Ponadto, gdyby pojawiła się w przyszłości taka potrzeba, przewidziano możliwość rozbudowy go o dodatkową kaplicę o wielkości kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Względy ekonomiczne, ale też plan zagospodarowania przestrzennego sprawiają, że świątynia będzie połączona z plebanią. Parter plebani przeznaczony będzie do celów duszpasterskich – znajdą się tam zakrystia, kancelaria parafialna, duża sala spotkań z możliwością podzielenia na dwie mniejsze (mają służyć także jako miejsce korepetycji, czy np. bezpłatnych porad prawnych, które już świadczą parafianie), podręczna kuchnia i toaleta. Piętro to mieszkanie dla proboszcza z wydzielonym pokojem gościnnym i częścią dla przychodzącej gospodyni. Budynki będą częściowo podpiwniczone – poniżej gruntu znajdą się pomieszczenia techniczne, porządkowe i magazynowe oraz mechanizm ogrzewania i klimatyzowania.

Wszystkie pomieszczenia będą nie tylko zgodne z normami budowlanymi, ale także dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych.

W ciągu półtora roku udało się zgromadzić pieniądze wystarczające na wyjście z ziemi – zalanie ław, zrobienie fundamentów, wylanie płyty betonowej poziomu piwnicy i parteru oraz podciągnięcie murów. Trudno mówić o konkretnych datach dalszych etapów prac, ale widząc determinację księdza proboszcza i parafian można wierzyć, że będą one się toczyły dość szybko i bez zbędnych przestojów. Na pewno budowa potrwa jeszcze kilka lat, ale kiedy tylko będzie to możliwe wierni przeniosą się do nowej świątyni, gdzie będą kontynuowane prace nad jej upiększaniem i doposażaniem. "Chciałbym, aby wnętrze było nowoczesne, ale miało wyraźny rys sakralny i prowadziło do Eucharystycznego Chrystusa; aby wystrój wpływał na koncentrację i rozmodlenie" – mówi proboszcz.

Ks. Małodobry nie ma wątpliwości – nie można marnować pieniędzy, ale nie należy budować byle jak. "Nie chcę, aby po wybudowaniu co chwilę potrzebne były kolejne remonty. Staramy się, aby przewidzieć wszystkie okoliczności, mądrze rozplanować instalacje, korzystać z trwałych materiałów" – tłumaczy.

Nawiązując do zdania wypowiedzianego przez ks. Bajera parafia św. Faustyny daje także ogromne możliwości duchowego rozwoju przez cykliczne, comiesięczne nabożeństwa, w których udział biorą chętnie także mieszkańcy innych parafii. W pierwsze środy miesiąca o g. 18 na Mszę św. zaproszeni są wszyscy, proszący o szczególne Dary Ducha Świętego. W każdy I czwartek miesiąca o g. 18 odprawiana jest Msza św. ku czci św. Rity z adoracją relikwii, poświęceniem róż i szczególną modlitwą za jej wstawiennictwem we wszystkich najtrudniejszych sprawach.

W I piątek miesiąca podczas Mszy wieczornej wierni modlą się za wstawiennictwem patronki parafii w intencji ofiarodawców i dobroczyńców powstającego kościoła oraz o nawrócenie grzeszników, zgodę w rodzinach i wyzwolenie z nałogów. Składają także wynagrodzenie za grzechy osobiste i społeczne. Tego dnia odbywa się także całodzienna (od g. 9 do 22) adoracja Najświętszego Sakramentu.

W I sobotę każdego miesiąca proboszcz parafii zaprasza do modlitwy małżeństwa chcące upraszać i dziękować za dar potomstwa. O g. 18 odprawiana jest Msza św. z nabożeństwem i błogosławieństwem par małżeńskich oraz ucałowaniem relikwii św. Gerarda – patrona kobiet w stanie błogosławionym oraz tych, które mają problemy z poczęciem dziecka. Eucharystię poprzedza adoracja Najświętszego Sakramentu rozpoczynająca się o g. 17.

W każdą II sobotę miesiąca swoją Mszę św. i spotkanie ma Wspólnota Misji św. Faustyny, która podejmuje wezwanie św. Jana Pawła II, by w świecie ogarniętym przez zło stawać się świadkiem miłosierdzia i walczyć o dobro i życie Boże w człowieku. Przez moc Miłosierdzia członkowie wspólnoty i wszyscy włączający się we wspólną modlitwę pragną przeciwstawić się cywilizacji śmierci. Po Mszy św. odbywa się ucałowanie relikwii św. Jana Pawła II.

Od kilku miesięcy w II niedzielę miesiąca o g. 12 z inicjatywy parafian wprowadzono także comiesięczną modlitwę za Ojczyznę i jej władze. W przyszłości ma być z nią połączony kult bł. ks. Jerzego Popiełuszki, którego relikwie mają być sprowadzone do parafii.



Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.