Będzinianie wracają do najstarszej świątyni
To już pewne – 19 marca po ponad 9 miesiącach zamknięcia z powodu prac remontowych, zostanie odprawiona pierwsza Msza św. w kościele Świętej Trójcy w Będzinie. Remont na gigantyczną skalę obejmujący świątynię od podłoża i fundamentu po poszycie dachu był niezbędny z powodu widma katastrofy budowlanej grożącej bezcennemu zabytkowi Zagłębia. Teraz odnowiona świątynia cieszy oczy przejeżdżających przez Będzin, a wkrótce także nowym wnętrzem zachwycać będą mogli się wszyscy wierni oraz turyści.
Prace przy najstarszym kościele Będzina rozpoczęto w listopadzie 2013 roku. Ze względu na ich zakres od czerwca roku ubiegłego konieczne było całkowite wyłączenie kościoła ze sprawowania w nim kultu. Msze św. i nabożeństwa przeniesiono do kaplicy św. Tomasza na parafialnym cmentarzu, która także przeszła generalny remont (szczegółowe informacje o remoncie kaplicy dostępne są TUTAJ).
Teraz podstawowe prace powoli dobiegają końca, jednak w przyszłości konieczne będą kolejne inwestycje, które zapewne zajmą jeszcze wiele lat – stworzenie wg przygotowanych projektów i na podstawie odkrywek dawnej malatury nowych polichromii w całym kościele, remont ołtarzy i kolejnych elementów wyposażenia. Ciągle trwają także prace przy odsłanianiu znalezionych zabytkowych polichromii w kruchcie oraz na podniebiu chóru muzycznego.
Jednak przy obecnym stanie prac spokojnie można wrócić do odprawiania tam Mszy św., choć póki co... nie do końca. Pierwsza Msza św. 19 marca o g. 18 to dziękczynienie patronowi prac remontowych, na którego obrano św. Józefa. "Upragniony dzień wejścia na nowo do odnowionej świątyni się zbliża. To będzie dzień wyjątkowy, na stałe zapisze się w kronikach tej parafii. Będą ten dzień wspominać, będą się do niego odwoływać, tak jak odwołują się do czasu powstania kazimierzowskiego kościoła, remontu po spaleniu, dobudowywania kolejnych kaplic w XVIII i XIX wieku. To będzie dzień gęsty w symbolikę i dlatego choćby nie może to być dzień byle jaki. (...) Dlatego patrząc na te odnowione, piękne mury winniśmy wdzięczność świętemu Józefowi, że tak skutecznie przed Panem Bogiem orędował. (...) Nie wszystko jeszcze będzie gotowe, może nawet z punktu wizerunkowego to błąd, ale myślę, że św. Józefowi żeśmy to po prostu winni. I kropka" – mówił w kazaniu przed dwoma tygodniami ks. Paweł Rozpiątkowski tłumacząc znaczenie wyboru takiej daty.
Kolejne Msze św. w kościele odprawione zostaną w piątek, od niedzieli zaś w parafii rozpoczną się rekolekcje, które potrwają aż do 25 marca. Potem konieczny będzie kilkudniowy powrót parafian do cmentarnej kaplicy związany z impregnacją posadzki. "Do świątyni wrócimy ostatecznie w Wielką Środę i pozostaniemy tam – da Bóg – przez kolejne lata" – mówi ks. Andrzej Stępień, proboszcz parafii.
Środki na pokrycie prac konstrukcyjnego zabezpieczenia budowli pochodziły z odszkodowania za szkody górnicze, na podstawie wyroku Sądu. Te prace obejmowały m.in. wzmocnienie podłoża, oczyszczenie i zaizolowanie fundamentów, wykonanie żelbetowej opaski i przepony spajającej bryłę oraz klejenie i zszywanie ścian, w których pęknięcia dochodziły do kilku centymetrów.
Ogrom prac dodatkowych (m.in. całkowity kosz wymiany dachu, polichromie, posadzka, nowe oraz odnowione elementy wyposażenia, nowe instalacje) finansowany jest przez parafię przy wsparciu funduszy z organów samorządowych oraz firm.
Zdjęcia pochodzą ze strony www.parafia.bedzin.pl/remont-kosciola, na której znaleźć można bogatą galerię obejmującą wszystkie etapy prac remontowych.