Będzińska Madonna dostanie królewskie insygnia
Wszystkich czcicieli Matki Bożej serdecznie zapraszamy w najbliższą niedzielę (2 czerwca) do parafii św. Barbary w Będzinie. Koronowany przed 4 laty papieskimi koronami obraz NMP Częstochowskiej zostanie ozdobiony insygniami władzy królewskiej – jabłkiem i berłem. Uroczystości ich poświęcenia dokona Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak podczas Mszy św. odprawianej o g. 11.30 na placu przed świątynią.
Kiedy 1 czerwca 2009 roku biskup sosnowiecki nakładał na obraz pobłogosławione przez Benedykta XVI korony, otaczany przez parafian niezwykłą czcią wizerunek Czarnej Madonny zyskał jeszcze większą rzeszę czcicieli. Eucharystia zgromadziła wtedy niemal tysiąc osób. Jej dopełnieniem ma być nadanie Maryi królewskich insygniów – jabłka i berła, które dokona się w najbliższą niedzielę. Są one oznakami najwyższej władzy królewskiej, przy czym w swej symbolice berło służyło królowi do ułaskawiania więźniów i skazańców. To znamienne, że właśnie ono, jako znak zlitowania Maryi zawiśnie obok jej wizerunku, tak trwale wpisanego w serce każdego Polaka. Z kolei jabłko początkowo wyrażało panowanie nad całym światem i przysługiwało rzymskim cesarzom. Władca trzymał je w lewej ręce, po stronie serca. Krzyż w zwieńczeniu przypominał, że monarcha rządził w imieniu Chrystusa. "Królowanie Maryi jest wzorem dla naszej służby Chrystusowi i bliźnim" – tłumaczy ks. kan. Stanisław Sarowski, proboszcz parafii, a zarazem inicjator niedzielnej uroczystości.
Obraz wraz z insygniami umieszczony został w nowym ołtarzu, który także zostanie w niedzielę pobłogosławiony przez biskupa. "Wygląd ołtarza nawiązuje do barokowej ornamentyki ołtarza głównego oraz wystawionego na przeciwległej ścianie przedwojennego feretronu. Pod obrazem Matki Boskiej umieściliśmy czczone w naszej wspólnocie relikwie kości trzech świętych męczenników i patronów Polski – Wojciecha, Stanisława i Andrzeja Boboli" – tłumaczy ks. Sarowski. Obok ołtarza umieszczono nową kasetę, w której wyeksponowane są wota składane przy obrazie. To także z nich – złotych łańcuszków, pierścionków, obrączek i kolczyków ofiarowanych przez czcicieli odlane zostały insygnia. "Ogromna wdzięczność należy się wszystkim sponsorom i ofiarodawcom, bez których to wielkie dzieło nie byłoby możliwe" – podkreśla proboszcz parafii dodając, że kult Maryi w koronowanym wizerunku stale się rozszerza. Nowenna, podczas której odczytywane są składane przez wiernych intencje, odprawiana jest w każdy wtorek o g. 8, zaś w czwartki o g. 17 parafianie modlą się przez wstawiennictwo Królowej Polski i świętych patronów adorując ich relikwie.
Wraz z Księdzem Biskupem niedzielną, polową Eucharystię koncelebrować będą kapłani z całej diecezji. Swój udział zapowiedzieli też parlamentarzyści oraz władze miasta i powiatu, a także katolickie stowarzyszenia, m.in. Rycerze Kolumba. Nie zabraknie także górników, gdyż parafialna świątynia to część dawnej kopalni "Ksawery" (zmienionej w 1875 r. na "Koszelew"). Na godzinę przed rozpoczęciem Eucharystii przeniosą oni cały nowy ołtarz przed świątynię i zaciągną przy nim wartę. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewni chór katedralny "Lutnia" pod dyrekcją Ryszarda Młyńczaka. Do dyspozycji uczestników uroczystości będą miejsca parkingowe po drugiej stronie Alei Kołłątaja (obok supermarketu Aldi), a także wzdłuż ulic Koszelew i Perla.
Warto wspomnieć, że kościół św. Barbary od 31 stycznia 2010 nosi tytuł „świątyni afiliowanej", czyli złączonej w specjalny sposób z bazyliką Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) w Rzymie – pierwszą świątynią maryjną świata. W związku z tym odwiedzając świątynię i modląc się w niej można pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny. Raz w roku można zrobić to w dowolnym dniu, zawsze zaś w dniach 1 czerwca, 5 sierpnia, 4 grudnia oraz we wszystkie uroczystości maryjne.