Będziński kościół poświęcony po remoncie
Najcenniejszy zabytek sakralny Będzina i jedna z najstarszych świątyń w diecezji – kościół Świętej Trójcy na Wzgórzu Zamkowym został w niedzielę uroczyście poświęcony po przeszło rocznym remoncie. Ceremonii w ramach wizytacji kanonicznej parafii dokonał Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.
W październiku 2013 roku Ksiądz Biskup przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie prac remontowych ratujących będzińską świątynię od katastrofy budowlanej. Teraz – podobnie jak podczas tamtej uroczystości – w uroczystej procesji do kościoła wniesiono relikwiarze czczonych od wieków na tym wzgórzu świętych, którzy tak skutecznie orędowali za prowadzonymi pracami. W centrum, przed ołtarzem, ustawiona została figura św. Józefa, którego wierni i duszpasterze obrali za głównego patrona wielkiego dzieła.
"Przejdziecie do historii nie tylko jako odnowiciele, ale przede wszystkim jako ci, którzy uratowali ten kościół od zniszczenia i we wspaniałym stanie przekazują kolejnym pokoleniom" – mówił Ksiądz Biskup składając gratulacje parafianom oraz proboszczowi parafii, ks. Andrzejowi Stępniowi. W homilii apelował, aby miejsce to nie było tylko podziwiane, lecz by tętniło życiem religijnym i przyczyniało się do duchowego wzrostu mieszkańców. "Wszystkie te prace uczyniliście dla Gościa przychodzącego z nieba. Wszechmogący Bóg chce tutaj was przyjmować" – przypominał Biskup zachęcając jednocześnie do częstej indywidualnej modlitwy i adoracji. "Czas poświęcony na osobiste spotkanie z Bogiem to zawsze czas zyskany" – zaznaczał hierarcha.
Choć zakończyły się prace ratujące świątynię (obejmowały m.in. wzmocnienie fundamentu i podłoża oraz klejenie i zszywanie ścian, a także naprawę i wymianę dachu i konserwację wielu elementów wyposażenia) przed parafią nadal kosztowne prace upiększające wnętrze. Gładkie póki co ściany ma pokryć bogata ornamentyka, której projekty przygotowano na podstawie odkrywek XIX wiecznych malowideł i archiwalnych zdjęć. Konserwacji poddane zostaną także ołtarze, obrazy, ambona i balkon chóru. Na remont czeka też kruchta kościoła, w której odkryto dobrze zachowane malowidła. Jednak już teraz warto zwiedzić świątynię na będzińskim wzgórzu podziwiając ogrom pracy jaki włożono, aby z zewnątrz i wewnątrz cieszyła oczy wszystkich mieszkańców regionu.