Biskup i proboszczowie o wizji duszpasterstwa w Sosnowcu

Data dodania: 2013.03.10

"Sosnowiec – nowe wyzwania dla duszpasterstwa parafialnego" – pod tym hasłem 9 marca w siedzibie Kurii diecezjalnej odbyło się spotkanie proboszczów i administratorów parafii, położonych w stolicy naszej diecezji, z Księdzem Biskupem Grzegorzem Kaszakiem.

Miało ono naświetlić zmieniającą się sytuację demograficzną, społeczną i duszpasterską w mieście biskupim, które pod względem liczby mieszkańców zajmuje 1/3 całej diecezji. Jednak, o czym przypomniał w pierwszym wystąpieniu Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego ks. Krzysztof Bendkowski, miasto wyludnia się. Gdy powstawała diecezja mieszkało w nim 260 tysięcy osób, teraz – zaledwie 214 tys., a szacuje się, że w roku 2030 sosnowiczan pozostanie jedynie 160 tys. Ludność miasta się starzeje, zwiększa się ilość bezrobotnych co rodzi nowe wyzwania w kapłańskiej pracy.

Podczas kolejnych prezentacji kapłani mogli zapoznać się także z sytuacją katechezy w mieście oraz działalnością Caritasu i szerokimi możliwościami włączenia w nią swoich parafian. Ofertę katolickich szkół – już istniejących oraz planowanych – przedstawili z kolei ks. Andrzej Domagała oraz ks. Paweł Brańka.

W dyskusji, jaka się następnie wywiązała, udział brał Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Zwracał on uwagę księży na konieczność twórczego wykorzystywania doświadczeń innych wspólnot, włączanie się w promowanie idei wolontariatu, oratoriów i świetlic dla dzieci, kręgów biblijnych i szkół ewangelizacji, potrzebę wychodzenia na ulicę z inicjatywami takimi jak Drogi Krzyżowe czy Marsze dla życia. "Jako Kościół nie możemy zamykać się jedynie w przestrzeniach sakralnych. Musimy wychodzić tam, gdzie są ludzie – na ulicę, w blokowiska" – apelował hierarcha. Zwracał także uwagę na konieczność wzbogacania oferty duszpasterstwa osób starszych i samotnych.

Sosnowiec podzielony jest na 5 dekanatów i 32 parafie. Pracuje w nich 98 kapłanów. Poziom praktyk religijnych w poszczególnych dekanatach waha się od 18 do 23%. Znacznie więcej osób przyjmuje wizytę duszpasterską – od 55 do 70%.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.