Biskup spotkał się z niepełnosprawnymi w Jaworznie

Data dodania: 2014.06.18

18 czerwca Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak spotkał się z podopiecznymi Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Pawła II w Jaworznie oraz wziął udział w rozstrzygnięciu konkursu plastycznego o Papieżu-Polaku, organizowanego przez tę placówkę – "Jan Paweł II – postać niezapomniana".

To pierwsza wizyta Biskupa w jaworznickiej placówce, w której pomoc otrzymują osoby z różnym stopniem upośledzenia umysłowego z terenu całego województwa śląskiego. Obecnie uczy się tu 154 uczniów ze szkoły podstawowej, gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej (w zawodach cukiernik, kucharz i pomocnik obsługi hotelowej), a także szkoły przysposabiającej do pracy. Placówka posiada też największy w rejonie internat, w którym przebywa 50 dzieci.

Dyrektor placówki, Jerzy Tomczyk, zwraca uwagę, że podopieczni pochodzą z różnych środowisk i często to właśnie złe wzorce rodzinne stanowią przeszkodę w pełnym uspołecznieniu danej osoby i warzą na przyszłości, którą wybierają jako absolwenci. "Oni potrzebują wyrwania z tych negatywnych środowisk i jeśli nie resocjalizacji, to przynajmniej szeroko rozumianej socjoterapii. Jesteśmy dla nich szansą, ale to od nich zależy czy ją wykorzystają, czy będą np. próbowali uciekać" – mówi dyrektor. "Niestety często wychowankowie trafiają do nas za późno – mamy niewiele osób objętych opieką na poziomie wczesnoszkolnym, a możliwości oddziaływania i szanse takiej osoby są wtedy o wiele większe" – zaznacza.

Konkurs "Jan Paweł II – postać niezapomniana", którego rozstrzygnięcie odbyło się już po wizycie w placówce, w jaworznickim Teatrze Sztuk, SOSW zorganizował już po raz drugi. W ubiegłym roku uczniowie musieli przygotować papieską ikonę w tym roku narzuconą formą pracy była płaskorzeźba. Skąd takie trudne techniki? Jak tłumaczy dyrektor organizatorom zależało, na dłuższej "styczności" twórcy ze świętym Papieżem. Dzięki temu uczniowie mieli większą szansę na zaprzyjaźnienie się z tą postacią, zgłębienie jej fenomenu, który mogą znać tylko z opowieści i źródeł.

Do konkursu zgłoszono kilkadziesiąt prac uczniów ze szkół podstawowych i średnich wykonanych różnorakimi technikami z użyciem m.in. drewna, gliny, masy solnej czy papieru.

W grupie młodszej I miejsce zajął Michał Ogórek z SOSW w Jaworznie, a II i III przypadło reprezentantkom Szkoły Podstawowej nr 1 w Sułoszowej – kolejno Aleksandrze Karcz i Julii Okrajni. Wyróżnienia w tej kategorii uzyskali Julia Goraj, Weronika Rzepka oraz Aleksandra Piasny.

W grupie starszej najwyżej oceniono pracę Agaty Biśta, uczennicy ZSP3 w Jaworznie, a kolejne miejsca zajęli Rałaf Gajęcki (SOSW w Jaworznie) oraz Klaudia Kunkiewicz (SOSW w Jaworznie). Wyróżnienia w tej kategorii przyznano Michałowi Janocie, Łukaszowi Sucheckiemu, Dariuszowi Banasikowi, Damianowi Głowackiemu i Paulinie Rejdych. Specjalne wyróżnienie dyrektora SOSW w Jaworznie przyznano Adamowi Palarzowi, Jakubowi Wierzcholskiemu, Martynie Czapli oraz Jakubowi Gonciarzowi.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.