Biskup u św. Mikołaja - odpust w Dłużcu
Św. Mikołaj kojarzy nam się głównie z prezentami pod poduszką, czerwoną czapką i reniferami. Nawet katolicy, którzy mają świadomość autentyczności tej postaci idą raczej w stronę "świętowania przez kupowanie" niż modlitwy za wstawiennictwem tego świętego biskupa sprzed 17 wieków. Jednak parafie pod jego wezwaniem (w Polsce mamy ich ponad 300) są wyraźnym znakiem, że po swojej śmierci wysłuchując naszych modlitw zanoszonych przez niego do Boga, może nam sprawić znacznie większą radość, niż obdarowujący najnowszymi gadżetami czerwony przebieraniec.
W liturgiczne wspomnienie św. Mikołaja (nikomu nie trzeba przypominać, że przypada ono 6 grudnia) Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przewodniczył uroczystościom odpustowym oraz przeprowadził wizytację kanoniczną jednej z dwóch parafii pod wezwaniem św. Mikołaja w diecezji sosnowieckiej – w podwolbromskim Dłużcu.
W homilii Ksiądz Biskup przypomniał o roli modlitwy w przezwyciężaniu trudności życia codziennego. "Bóg jest wrażliwy, Bóg wysłuchuje, jeśli ktoś prosi za innych czy za siebie. (...) To oznacza, że nawet w trudnych sytuacjach nie jesteśmy sami – możemy orędować za innymi. Swoich orędowników mamy także w Niebie, a wśród nich jest wasz patron, św. Mikołaj. (...) On nasłuchuje z nieba modlitw i bieży do tronu Bożego Miłosierdzia, przedstawiając prośby oraz ratując przed zagrażającymi niebezpieczeństwami" – mówił Biskup.
Przybliżając postać świętego zwracał uwagę na jego wielkoduszność, ale także umiejętność świadczenia pomocy po cichu, bez rozgłosu - tak, aby obdarowany nie czuł się poniżony.
Historia parafii w Dłużcu sięga początków XIV wieku, prawdopodobnie wtedy powstał także pierwszy kościół. Obecna świątynia pochodzi z końca XVIII wieku, jednak część rzeźb i malowideł we wnętrzu jest znacznie starszych. W ostatnich latach kościół przeszedł gruntowną renowację m.in. dzwonnicy, dachu i trzech ołtarzy. Dzięki ofiarności mieszkańców wymieniono wiele paramentów liturgicznych i wyposażenia, gruntownie zmieniono także otoczenie świątyni. Prace remontowe objęły także plebanię, ogrodzenie cmentarza i nowe alejki, a także parkingi.
Jak podkreśla proboszcz parafii, ks. Andrzej Michniewski, parafia jest także żywa duszpastersko – na Mszę św. uczęszcza ok. 50% mieszkańców, większość przystępuje regularnie do sakramentów. Liczna jest grupa ministrantów i lektorów, działają także inne ruchy i wspólnoty modlitewne, dla których organizowanych jest wiele wyjazdów i pielgrzymek.