Biskup wręczył Szkaplerze

Data dodania: 2013.07.16

Z racji Uroczystości Matki Bożej z Góry Karmel Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak odprawił 16 lipca Mszę św. w kaplicy zakonnej sióstr karmelitanek w Sosnowcu. Po Eucharystii poświęcił i nałożył wiernym Szkaplerze przyjmując ich do Rodziny Szkaplerznej.

W swojej homilii Ksiądz Biskup przypomniał, że kult oddawany na Górze Karmel Bogu i Maryi sięga najdawniejszych wieków. Przywołując postać generała karmelitów, św. Szymona, któremu w XVI wieku objawiła się wręczająca szkaplerz Matka Boska Biskup podkreślał, że podobnie jak on winniśmy w chwilach trudnych, niepewnych i bolesnych modlić się, niezależnie od pory dnia czy nocy – "Jakże nam dzisiaj trzeba naśladować tego generała! (...) Jakże potężna jest płynąca z czystego serca modlitwa, do której przyczyniła się Przenajświętsza Pani dając obronę i znak swych niezwykłych łask" – mówił Biskup.

Zwracał także uwagę, że nie można postrzegać szkaplerza jako znaku magicznego, talizmanu czy amuletu o niezwykłej mocy, bowiem jego rzeczywistym celem musi być pobudzenie nas do naśladowania Maryi w wierności Chrystusowi do końca.

Sam szkaplerz to pierwotnie szata wierzchnia, którą mnisi przywdziewali na habit zakonny w czasie ręcznej pracy. Osoby świeckie przyjmują szkaplerz w postaci dwóch prostokątnych kawałków materiału połączonych tasiemką i opadających na piersi i plecy. Podstawą nabożeństwa szkaplerznego jest potwierdzone przez Kościół objawienie z XIII w., dzięki któremu stał się on znakiem matczynej opieki Maryi wstawiającej się przed Bogiem w kwestii naszego wiecznego zbawienia ("Kto w nim umrze nie dozna ognia piekielnego"). Szkaplerz wyraża pragnienie naśladowania Maryi, Jej stylu życia i cnót, szczególnie cnoty czystości przeżywanej według własnego stanu.

Przyjęcia do Rodziny Szkaplerznej, będącej wielką wspólnotą osób żyjących duchowością karmelitańską, czego wyrazem jest noszenia szkaplerza, może dokonać każdy kapłan posługując się specjalnym przeznaczonym do tego obrzędem. Osoby przyjmujące go mogą też wpisać się do prowadzonej m.in. przez sosnowiecki klasztor karmelitanek Księgi Szkaplerznej.

Wielkim czcicielem szkaplerza był także bł. Jan Paweł II, który apelował: "Noście zawsze szkaplerz święty. Ja zawsze go noszę i wiele z tego nabożeństwa doznałem pożytku. Pozostałem mu wierny i stał się on moją siłą!".

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.