Biskup z księżmi i świeckimi o programie duszpasterskim
Nad programem duszpasterskim na najbliższe lata – zarówno tym ogólnopolskim, jak i jego aplikacją do potrzeb i specyfiki naszej diecezji – pochylali się członkowie Rady Duszpasterskiej spotykając się 21 marca z Księdzem Biskupem Grzegorzem Kaszakiem. W skład tego gremium doradczego biskupa wchodzą osoby świeckie oraz kapłani.
Członkowie Rady zapoznali się z działaniami, jakie prowadzone są w całej diecezji jak i również ze specyfiką programu, który realizowany jest w całej Polsce od 2013 roku pod hasłem "Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie" przygotowującego do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Obecnie nacisk kładziony jest na przybliżanie sakramentu pokuty, czemu służyć mają m.in. zamieszczane na naszej tronie katechezy o tym sakramencie autorstwa ks. Pawła Nowaka. W najbliższym czasie do parafii trafi także specjalnie przygotowany rachunek sumienia (od poniedziałku dostępny także na naszej stronie).
Spotkanie stało się okazją do pokazania jak wiele cyklicznych inicjatyw duszpasterskich prowadzonych jest w naszej diecezji na poziomie centralnym oraz dekanalnym i parafialnym, a także jak bogatymi materiałami opracowanymi przez wydziały Kurii dysponują kapłani.
Wśród wyzwań i priorytetów, którymi powinni zająć się duszpasterze członkowie rady zwrócili uwagę na duszpasterstwo rodzin, przede wszystkim towarzyszenie młodym małżeństwom, ale także wsparcie dla osób w specyficznej sytuacji – po adopcji dziecka. To tym ważniejsze, że diecezja prowadzi Ośrodek Adopcyjny, dzięki któremu kilkadziesiąt dzieci (w 2014 roku 54) corocznie znajduje nowy dom. Pierwsze z takich corocznych spotkań odbyło się w ubiegłym roku. Postulowano też bardziej zróżnicowaną i pogłębioną ofertę przygotowań dla narzeczonych.
Ważnym zagadnieniem była oczywiście ewangelizacja młodzieży i jej aktywizacja w szkolnych i parafialnych kołach Caritas. Zwracano uwagę, że młode osoby chętnie włączają się w wolontariat, towarzyszenie i pomoc osobom chorym i starszym, jeśli tylko ktoś im to umożliwi oraz wesprze. Jest to istotne zwłaszcza teraz, gdyż w parafiach przybywa osób starszych i samotnych, głównie wdów. Na ten problem uwagę zwracał już Ksiądz Biskup w czasie spotkania opłatkowego z samorządowcami.
Powracającym tematem stała się także strategia promocyjna wydarzeń diecezjalnych i parafialnych oraz zagadnienie właściwego PR-u instytucji diecezjalnych i parafialnych. Swoim doświadczeniem wychodzenia do ubogich z mieszkań socjalnych, określanych wprost jako getta, podzielił się ks. Mirosław Toasza ze wspólnoty Betlejem proponując dla zainteresowanych kapłanów i świeckich konkretne rozwiązania, mające pomóc w ewangelizowaniu tych peryferii. Istotną kwestią była także formacja księży oraz jej intensyfikacja.