Co daje DAR?

Data dodania: 2014.03.17

W sobotę rozpoczęła się V edycja Diecezjalnej Akademii Rodziny – DARu dla rodzin, które chcą pogłębić swoją wiedzę o funkcjonowaniu w społeczeństwie oraz pogłębić duchowość w relacji ze współmałżonkiem i dziećmi.

Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji nowy cykl spotkań zainaugurował Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak podając swoje refleksje o problemach i wyzwaniach stojących przed współczesną rodziną. Hierarcha zwrócił uwagę na rosnącą liczbę konkubinatów, głównie wśród młodych ludzi, i – co jest swoistym novum – za przyzwoleniem rodziców, dziadków czy sąsiadów. "Czy jesteśmy świadkami Jezusa Chrystusa? Nie chodzi o to, żeby tę osobę krzyżować, ale stanąć w prawdzie (...) i powiedzieć do syna czy wnuka: Nie tędy droga!" – mówił biskup dodając, że wraz ze wzrastającą liczbą konkubinatów rośnie także liczba rozwodów, co przeczy tezie, że to lepsza forma przygotowania do małżeństwa.

Biskup podjął też refleksję o przygotowaniu do małżeństwa, którego bardzo wielu młodych nie wykorzystuje i które często zawodzi tak w obliczu nieświadomych wagi sakramentu, jak i głęboko wierzących katolików. Receptą na to może być włączenie w przygotowanie małżonków, którzy będą umieli zaświadczyć słowem i życiem o Chrystusie i mocy, którą z Niego czerpią dla swojej rodziny.

Kolejnym zagadnieniem była pomoc rodzinom ubogim, zwłaszcza tym, które wstydzą się prosić o pomoc. Wystarczy być czujnym, umieć dostrzec i reagować – mówił Biskup wyrażając jednocześnie wdzięczność tak często niedocenianej Caritas, która pomaga niezwykle wielu potrzebującym w różnoraki sposób.

Jednocześnie Biskup przestrzegł przed ideologią gender, która postuluje ograniczenie ingerowania rodziców w wychowanie dzieci. Temu tematowi będzie też poświęcone majowe spotkanie DAR-u.

Kolejnym "mocnym akcentem" sobotniego spotkania był wykład dr Wandy Półtawskiej – bliskiej przyjaciółki bł. Jana Pawła II, znanej obrończyni życia i wykładowcy Papieskiej Akademii Teologicznej, prowadzącej także od 65 lat poradnictwo małżeńskie i rodzinne, a ponadto autorki wielu publikacji poświęconych etyce oraz życiu rodzinnemu. Wiedzę teoretyczną może ona poprzeć bogatym doświadczeniem nie tylko ze swoich kontaktów z ludźmi, ale także własnego życia – od 65 lat żyje w związku małżeńskim, którego owocem są cztery córki.

Pani doktor mówiła o nauczaniu Jana Pawła II i Kościoła na temat małżeństwa i rodziny, jako źródła wartości. Przypomniała, że szczególne zainteresowanie papieża – Polaka rodziną wynikało z zadań, jakie po studiach w Rzymie przydzielił kapłanowi kard. Adam Sapieha – miał zająć się duszpasterstwem młodzieży oraz lekarzy. Poświęcał się temu także jako biskup i papież.

"Papież chciał uratować świętość miłości mężczyzny i kobiety, chłopca i dziewczyny, męża i żony" – podkreślała Wanda Półtawska i właśnie temu zagadnieniu poświęciła swój wykład. Powołaniem człowieka jest niebo, które osiągniemy po śmierci – właśnie w tej perspektywie powinniśmy postrzegać swoje życie – przypominała.

"Młodość powinna być ochraniana, a współcześnie tak nie jest. Mamy mnóstwo dzieci zdemoralizowanych przez własnych rodziców – obserwują ich kłamstwa, zdrady, rozwody i mają takie wzorce zachowania" – diagnozowała dr Półtawska. Dodawała, że podstawą wychowania musi być rozmowa o Bogu od wczesnego dzieciństwa – informowanie dlaczego chodzi się do kościoła, tłumaczenie czym jest modlitwa i dawanie pozytywnych wzorców. Kiedy dziecko buntuje się przeciwko religii, zwykle w okresie dojrzewania, jest za późno na rozmowy – musi dużo wcześniej dowiedzieć się o źródle postaw swoich rodziców. "Katolicy grzeszą zaniedbaniem mówienia o Bogu!" – podsumowała.

Opisywała też jaką rolę posiada ludzkie ciało – jest doskonałe i posiada przestrzeń zastrzeżoną dla Boga – narządy płciowe dające możliwość stwarzania kolejnych ludzi.

Sporo uwagi pani doktor poświęciła także roli ojców w wychowaniu dzieci – zwłaszcza dziewczynek, dla których muszą być pierwszym wzorem mężczyzny. Mówiąc o ojcostwie nawiązała także do problemu aborcji – "Gdzie są ojcowie?" – pytała. "Oni dają iskrę życia i mają jej bronić!".

 

Spotkania Diecezjalnej Akademii Rodziny odbywają się raz w miesiącu w auli Wydziału Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu (tzw. "Żyleta"; ul. Będzińska 60). Rozpoczynają się zawsze o g. 15 Koronką do Miłosierdzia Bożego, po której następuje wykład. W jego przerwie (lub pomiędzy dwoma wykładami) organizatorzy zapraszają na omówienie poruszanych zagadnień przy kawie i domowym cieście. Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny!

Program kolejnych spotkań:

26 kwietnia

g. 15.00 ks. prof. Jerzy Kułaczkowski: " Rola Kościoła Katolickiego w narodzie polskim".

g. 17.30 Recytacja wierszy o bł. Janie Pawle II napisanych przez poetów z Zagłębia.

10 maja

g. 15.00 mgr Mirosław Sumiński: "Stop sexualizacji naszych dzieci".

g. 16.40 - 18.00 ks. dr Antoni Bartoszek: "Piękno płci i wartości rodziny w kontekście ideologii gender".

14 czerwca

g. 15.00 – 18.00 dr Stanisław Krajski: " Savoir-vivre w rodzinie".

20 września

g. 15.00 – 18.00 s. Anna Bałchan: " Dialog w rodzinie, tworzenie relacji" oraz "Współczesne formy niewolnictwa".

18 października

g. 15.00 – 18.00 red. Piotr Semka: "Wpływ przemian społecznych i obyczajowych po odzyskaniu "wolności".

22 listopada

g. 15.00 ks. Mirosław Tosza: " Pomagać, czy nie pomagać? Znaczenie służby bliźnim".

g. 16.40 – 18.00 Antonina Krzysztoń: Koncert na zakończenie DAR – u.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.