Czeladź uczciła pamięć ofiar zbrodni katyńskiej
13 kwietnia mieszkańcy Czeladzi uczcili Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym przy ul. Nowopogońskiej, przed pomnikiem katyńskim. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz miasta Beata Zawiła i Elżbieta Dmitruk, radni Rady Miejskiej, reprezentanci czeladzkiej Komendy Policji przedstawiciele Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Harcerskiego Kręgu Seniora ZHP w Czeladzi, dyrektorzy gminnych jednostek organizacyjnych, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi, uczniowie klasy wojskowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, którzy zaciągnęli wartę honorową przy pomniku, jak również dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 2. Licznie zgromadziły się poczty sztandarowe.
Po przywitaniu wszystkich delegacji, modlitwę za pomordowanych polskich oficerów Wojska Polskiego i Policji odmówił ks. Jarosław Wolski proboszcz parafii św. Stanisława. Następnie oddano hołd pamięci ofiarom, składając kwiaty i zapalając znicze. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod budynek Komisariatu Policji, gdzie znajduje się obelisk poświęcony pamięci policjantów II RP z Czeladzi zamordowanych przez NKWD w 1940 roku na Katyńskiej Ziemi.
Do zbrodni katyńskiej doszło po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r., kiedy do niewoli w ZSRR dostało się około 15 tysięcy polskich oficerów. Zgodnie z dekretem władz ZSRR, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 r., NKWD rozstrzelało wiosną tego roku około 22 tys. obywateli polskich, w tym 15 tys. oficerów, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej. Zbrodnia wyszła na jaw 13 kwietnia 1943 r. Od tego czasu data ta jest symboliczną rocznicą zbrodni.
Wiesława Konopelska
Gazeta samorządowa "Echa Czeladzi"
Urząd Miasta Czeladź