Dialog o dialogu - spotkanie ekumeniczne w "Staszicu"

Data dodania: 2014.04.08

Z inicjatywy uczniów IV LO im. S. Staszica w Sosnowcu w siedzibie szkoły odbyło się wyjątkowe spotkanie ekumeniczne nazwane Dniem Dialogu. Uczniowie zorganizowali konferencję, której mottem stały się słowa Chrystusa z Ewangelii wg św. Jana – "Aby wszyscy byli jedno, jako i My jedno jesteśmy".

"Inspiracją do zorganizowania spotkania była postać Jana Pawła II i jego wkład w ekumenizm. Ta przestrzeń jest zupełnie nieznana ludziom, zwłaszcza młodym. "Dzień Dialogu" ma przybliżyć sens dialogu ekumenicznego oraz pokazać, że tę rozmowę można przełożyć na życie codzienne. Ucząc się dialogu ekumenicznego uczymy się także rozmawiać ze sobą. Chciałbym, aby moje koleżanki i koledzy ze szkoły potrafili rozmawiać i zachować w życiu postawę dialogu" – tłumaczy inicjator spotkania, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego w IV LO, Michał Domagała. Dodaje, że wśród młodych ludzi ciągle jest głód mówienia o Bogu, wystarczy ich otworzyć i także taki jest cel tego spotkania.

Dyrektor Liceum, mgr Tomasz Szyjkowski, podkreśla, że Dzień Dialogu miał ożywić formułę rekolekcji wielkopostnych. Jak podkreśla znaczna część młodzieży miała zapotrzebowanie, na rozszerzenie klasycznej, "kościelnej" formuły."Bardzo niewiele wiemy o tym, jak wierzą inni i dlaczego inaczej niż my. Środowisko sosnowieckie w historii było bardzo różnorodne religijnie i ta tradycja zobowiązuje" - podkreśla Dyrektor dodając, że wydarzenie wpisuje się także w obchody jubileuszu 120-lecia szkoły.

"Uniknęlibyśmy wielu problemów, gdybyśmy częściej ze sobą przy stole rozmawiali" - powiedział we wstępie do dyskusji Biskup Kaszak i trudno nie uznać tych słów jako motto całego wysiłku zmierzającego do łączności chrześcijaństwa. Ta łączność przy stole ma także wymiar znacznie głębszy, na co uwagę zwrócił bp Paweł Anweiler. Chodzi tu o stół Eucharystii, który jest źródłem jedności. Przykładem pięknej postawy w tym zakresie był kielich i patena, które Jan Paweł II podarował podczas spotkania ekumenicznego w Skoczowie, a które teraz w ekumenicznej szpitalnej kaplicy służą zarówno katolikom jak i protestantom.

Spotkanie rozpoczął wykład ks. Pawła Pielki, który przybliżał wizję ekumenizmu opartą na pracach Yves Marie Congara – wybitnego francuskiego dominikanina, prekursora ekumenicznego otwarcia, jakiego dokonano na Soborze Watykańskim II. Ks. Paweł rozpoczął jednak od "ekumenizmu w praktyce" – wspomnieniu swojego ojca, który pomagał kobiecie wyznającej inną religię, co miało być wynagrodzeniem za przykre słowa, jakie usłyszała pod swoim adresem od przyszłego kapłana.

Następnie zaproszeni goście, wśród których znaleźli się ks. bp Paweł Anweiler z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. Mikołaj Dziewiatowski z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (absolwent liceum im. Staszica), prezbiter Jerzy Rogaczewski ze wspólnoty Chrześcijan Baptystów oraz ks. Krzysztof Kłusek z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego przybliżali swoje religie – ich istotę i wyróżniki.

Okazją do przedstawienia tego co łączy wszystkie Kościoły (bo właśnie to musi być fundamentem dialogu) stał się panel dyskusyjny prowadzony przez ks. Adama Paliona – delegata biskupiego do spraw ekumenizmu archidiecezji katowickiej.

Część dyskusyjna stała się także szansą do zadawania pytań. Młode audytorium interesowały przede wszystkim wzajemne uznanie sakramentu małżeństwa oraz jego nierozerwalność, rola i różnice w pojmowaniu sakramentu pokuty i pojednania, rola nauczania Jana Pawła II, pomysły na przyciągnięcie młodzieży oraz stosunek kościołów do aborcji, eutanazji i in vitro.

Jednak zdecydowanie ważniejsze wydają się pytania niewypowiedziane – te, które zrodziły się w głowach młodych ludzi i staną się okazją do rozmów między nimi, poszukiwań i odkrycia na nowo Prawdy oraz Drogi do Niej, czyli Chrystusa i Jego Kościoła.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.