Diecezja dziękowała za plony

Data dodania: 2014.09.07

Tradycyjne diecezjalne dziękczynienie za plony w tym roku połączone było z dożynkami miejskimi w Dąbrowie Górniczej. Mszy św. w bazylice NMP Anielskiej przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Na Eucharystii obecni byli przedstawiciele Parlamentu i władz samorządowych, ale przede wszystkim rolnicy, sadownicy, działkowcy, pszczelarze i wszyscy trudzący się przy zapewnieniu pożywienia mieszkańcom naszej Ojczyzny.

"Oddajemy dziś hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić" – rozpoczął słowami Jana Pawła II swoje powitanie ks. Andrzej Stasiak, proboszcz dąbrowskiej bazyliki. Przypomniał, że chleb wypieczony z tegorocznych ziaren jest nie tylko owocem całorocznej pracy, ale przede wszystkim znakiem "tego co nowe, znakiem nadziei, znakiem jedności i Tego, który jest Chlebem Życia". "Dziękujemy za zbiory i pogodę Panu Bogu. Dziękujemy wam rolnicy za to, że chcecie się z nami tym chlebem dzielić. Rolnicy rozumieją doskonale, że żadna praca na nic się zda, jeśli wcześniej Pan Bóg nie pobłogosławi. Istotę dożynek stanowi przypomnienie o godności pracy człowieka, a ta z kolei jest potwierdzona przez Jezusa Chrystusa" – przypominał ks. Stasiak.

W homilii Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak zwracał uwagę na trudności, z jakimi mierzyć musi się polski rolnik. Podkreślał szczególnie problemy z nabywaniem ziemi, która miast do polskich gospodarzy trafia w ręce spółek z zagranicznym kapitałem. "Jaka jest przyszłość narodu (...) okaleczonego ubytkiem ziemi? Doświadczyliśmy tego w polskiej historii! Obcy kapitał troszczy się, aby jak najwięcej pozyskać, a później zyski pochodzące z polskiej ziemi wywożone są do innych krajów. Czy nadal jesteśmy roztropni w wyprzedawaniu majątku, na który także i wy tak ciężko przez wiele lata pracowaliście? Jak wszystko wyprzedamy co nam zostanie? Czy obcy będzie się trudził o to, by zarobione tutaj majątki wykorzystać dla dobra Polaków, by żyli lepiej, w godnych warunkach?" - pytał Biskup podkreślając, że "wielkiej trzeba nam dzisiaj roztropności"!

"Dziś wszystkim rządzącym chcemy przypomnieć, że kiedyś przed Bogiem odpowiedzą za włodarzowanie krajem, któremu na imię Polska" – mówił Ksiądz Biskup. Podkreślał także zasługi Polaków w dążeniu do suwerenności Ukrainy i jej pokojowych relacji z Rosją, które przyczyniły się do problemów z eksportem płodów rolnych. Apelował do rolników dotkniętych rosyjskim embargiem, aby nie marnowali jedzenia, ale przekazali je potrzebującym.

Starostami tegorocznych dożynek byli rolnicy z dzielnicy Łęka – Anna Michalik i Tomasz Pierwocha. Podczas obrzędu dożynkowego przekazali wypieczone z tegorocznego ziarna bochenki chleba Księdzu Biskupowi oraz prezydentowi miasta Dąbrowa Górnicza, którzy obdzielali nimi licznie zgromadzonych mieszkańców.

Tradycyjnie podczas diecezjalnych dożynek odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec. Zwycięzcą okazało się Koło Gospodyń Wiejskich z Łaz (jerzmanowickich), II miejsce zajęli autorzy wieńca z Przegini, zaś III – Koło Gospodyń Wiejskich z Zedermana.

Spotkanie zakończyły występy zespołów lokalnych oraz koncerty gwiazd polskiej estrady.

Dożynki, w czasie których obchodzi się uroczyste zakończenie żniw, należą do najważniejszych świąt na wsi. Tradycje związane ze ścinaniem ostatnich kłosów zbóż, znane były w Polsce już w XVI wieku. Niezwykle ważne jest włączanie w ich obchody także centrów miast, których mieszkańcy zapominają często, że ich codzienne pożywienie to efekt ciężkiej pracy wielu osób.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.