Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca
"Zebraliśmy się tutaj, aby wielbić Pana naszymi modlitwami. Chcemy w tym miejscu zbudować olbrzymi bukiet kwiatów, bukiet róż. Naszymi kwiatami jest modlitwa. Ten bukiet jest wyrazem naszego serca" – mówił Ksiądz Biskup Piotr Skucha do przedstawicieli Żywego Różańca z całej diecezji, którzy 9 maja przybyli na coroczną pielgrzymkę do bazyliki NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Centralnym punktem była koncelebrowana Eucharystia poprzedzona modlitwą różańcową i czasem świadectw.
"Świat jest krótkodystansowcem, a my patrzymy daleko" – mówił Biskup zaznaczając, że modlitwa przenosi nas do zupełnie innego świata, do którego wchodząc chcemy oczami Pana Boga oraz Najświętszej Maryi Panny inaczej spojrzeć na nasze powołanie oraz inaczej oceniać wartości, którymi próbuje się nas karmić.
Hierarcha przybliżał wartość modlitwy różańcowej, której codziennie oddają się członkowie wspólnoty, odmawiając dziesiątek różańca. Jednak, jak przypomniał Biskup, "nie chodzi o to, aby odmówić zdrowaśki, Ojcze nasz i Chwała Ojcu... To jest tylko metoda, coś co prowadzi nas do celu, którym jest kontemplacja, zanurzenie się w Bogu. (...) Kiedy ja zanurzam się w Bogu mogę powiedzieć, że Bóg modli się we mnie.
Przywołując wałki modlitewne używane przez Hinduistów (napisana jest na nich modlitwa i samo kręcenie sprawia, że jest ona "odmawiana") apelował, aby Różaniec stał się modlitwą pogłębioną. "Różaniec to skrócona Ewangelia. Maryja zapraszając nas do tej modlitwy chce nas zachęcić do rozmyślania nad treścią Dobrej Nowiny" - mówił bp Skucha.
Wspólnoty Różańcowe obecne są w każdej parafii naszej diecezji - od kilku do nawet kilkudziesięciu Róż (każda róża to 20 osób) składających się wbrew stereotypom nie tylko ze starszych kobiet. Mamy także róże męskie, dziecięce i młodzieżowe, bowiem żadna z modlitw nie jest tak uniwersalna jak Różaniec.
Jak podkreśla diecezjalny moderator wspólnoty a zarazem kustosz dąbrowskiego sanktuarium, ks. Andrzej Stasiak, wspólnota różańcowa to nie tylko modlitewne zaplecze parafii, diecezji i Ojczyzny, ale także grupa osób chcąca aktywnie włączyć się w życie wspólnoty parafialnej przez świadczenia materialne, pomoc w pracach, aktywność w czasie liturgii. W parafii NMP Anielskiej działa 15 Róż, w tym jedna męska.
Zapytany o niedosyt młodych we wspólnotach ks. Stasiak wskazuje na brak modlitwy w rodzinie oraz niedostateczne wykorzystanie szkoły i katechezy w wymiarze modlitewnym. Podkreśla także, że wszędzie potrzeba świadectwa życia i modlitwy konkretnego człowieka, który będzie w stanie przyciągnąć innych do Kościoła.
"Tu jest coś więcej niż parafia - to jest sanktuarium, które ma być otwarte i musi przyciągać wiernych. Ono nie zaistniało tylko dekretem, ale z potrzeby serc mieszkańców regionu na przestrzeni dziesiątek lat" - mówił pytany o powód organizowania pielgrzymki. "Różaniec to Maryja, a duchowa i maryjna stolica Zagłębia to właśnie dąbrowskie sanktuarium" - zaznacza kustosz.