Dom matki służy potrzebującym
Otwarty przed 5 miesiącami Dom Matki i Dziecka Caritas w Sosnowcu tętni życiem i pomaga pierwszym pensjonariuszkom. Obecnie zamieszkuje go pięć matek i dziewięcioro dzieci, w tym te najmniejsze, które wraz z mamami trafiły tu niedługo po porodzie. 4 dzieci – choć pochodzą z innych miejscowości – 1 września rozpocznie naukę w sosnowieckiej szkole podstawowej.
Ponieważ dom jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych przyjęta została tu m.in. kobieta na wózku inwalidzkim, która jednocześnie jest rehabilitowana w stacji opieki Caritas.
"Widać, że jest zapotrzebowanie na taką pomoc – dom się wypełnia, a kobiety otrzymują niezbędne wsparcie" – tłumaczy ks. Tomasz Folga, dyrektor diecezjalnej Caritas. Jak dodaje niezastąpiona okazuje się bliskość szpitala i życzliwość jego dyrektora, Andrzeja Siwca. Najmłodsze z mam uczą się tu także fachowej opieki nad swoimi dziećmi.
Jednocześnie trwają prace nad zagospodarowaniem 4 tys. metrów kwadratowych powierzchni zielonej wokół domu. Powstanie tu park z trawnikami i ławkami, a także posiadający wszystkie niezbędne atesty plac zabaw otwarty także na dzieci z okolicy. Praca nad przestrzenią wokół domu była możliwa dzięki wsparciu m.in. Fundacji Rodziny Timken.
Dom Matki i Dziecka Caritas Diecezji Sosnowieckiej został uroczyście otwarty i poświęcony w tegoroczny Dzień Świętości Życia – 25 marca 2015 roku. Znajduje się przy ulicy Gabrieli Zapolskiej w Sosnowcu – między kościołem Chrystusa Króla, a znanym w całym województwie szpitalem pediatrycznym. Na powierzchni 632,5 m2, w 9 pokojach z pełnym węzłem sanitarnym, schronienie znaleźć może do 12 matek z dziećmi. Ponadto w Domu znajduje się w pełni wyposażona kuchnia, jadalnia, pralnia z suszarnią i świetlica. Dom zapewnia schronienie, odbudowuje poczucie bezpieczeństwa oraz pomaga w przywróceniu równowagi funkcjonowania w życiu społecznym, zawodowym i rodzinnym. Do Domu przyjmowane są zarówno matki samotnie wychowujące dzieci, jak i kobiety w okresie okołoporodowym, dla których dotychczasowe miejsce zamieszkania przestało być bezpieczne. Każda kobieta, która znajduje się w Domu, jest objęta indywidualnym planem usamodzielnienia w celu odbudowy sytuacji bytowo-materialnej oraz prawnej swojej i swoich dzieci, a także wspierania w wejściu na rynek pracy. W Domu wsparcia udzielają pedagog, pracownik socjalny oraz specjaliści pracy z rodziną.
Kilkanaście osób skorzystało także z innej oferty Domu – wynajmu pokojów dla rodziców, których dzieci leczone są w pobliskim szpitalu.
To nie jedyna z dużych inwestycji Caritas w ostatnim czasie – od stycznia kompleksowy remont obejmie dom dla bezdomnych w Dąbrowie Górniczej – Ząbkowicach. W zamkniętej placówce, w której mieszkało 50 osób, wymienione zostaną wszystkie instalacje oraz przeprowadzona termomodernizacja. Obiekt zostanie też przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Podczas remontu część mieszkańców trafi do domu Caritas w Będzinie-Łagiszy, część do dąbrowskiej noclegowni.
Trwają także prace przygotowujące do przejęcia domu parafialnego w Sosnowcu-Porąbce, gdzie w niedalekiej przyszłości powstanie Dom Pomocy Społecznej dla ok. 50 seniorów, mający dać fachową opiekę. Uwzględniając tendencje demograficzne regionu na pewno spotka się z zainteresowaniem nie mniejszym niż Zakład Opiekuńczo Leczniczy w Będzinie, do którego są kolejki oczekujących.
"Marzy mi się także, choć to dłuższa perspektywa, otwarcie w Sosnowcu domu dla osób upośledzonych umysłowo, bowiem jest duże zapotrzebowanie na taką placówkę. Jeśli znajdą się osoby chcące wesprzeć ten projekt, będziemy mogli ruszyć z jego organizacją" - snuje plany ks. Tomasz Folga.
Najbliższą szansą wsparcia Caritas będzie tradycyjna zbiórka w pierwszą niedzielę października we wszystkich parafiach. 20 września w parafiach prowadzona będzie też akcja "Kromka chleba" mająca na celu zebranie pieniędzy na żywność dla najbardziej potrzebujących. "W ramach pomocy unijnej z programu PEAD zapewnialiśmy wsparcie w postaci żywności 16 tysiącom osób. Niestety propozycja nowej umowy przygotowana przez Rząd zmusiła Caritas do wycofania się z projektu" - ubolewa ks. Folga dodając, że ciągle wiele osób prosi o zakup żywności. "Biorąc z kościoła kawałek poświęconego chleba i składając datek będziemy wspierać biedniejszych parafian" - tłumaczy dyrektor. Jednocześnie końca dobiega akcja zbiórki przyborów szkolnych.
Ważne wydarzenie czeka Caritas także pod koniec roku - w Dąbrowie Górniczej 5 grudnia wraz z Wyższą Szkołą Biznesu zorganizowany zostanie Dzień Wolontariusza, na który zaproszone są osoby pomagające w różnych instytucjach, fundacjach i stowarzyszeniach.