Drzwi Miłosierdzia otwarte
Drzwi Święte – Bramy Miłosierdzia w sześciu kościołach jubileuszowych diecezji zostały uroczyście otwarte. Przejście przez nie wiąże się z przywilejem uzyskania odpustu zupełnego, co jest wielkim darem Kościoła w przeżywanym Nadzwyczajnym Roku Jubileuszowym Miłosierdzia. "Radości przekroczenia Drzwi Miłosierdzia winno towarzyszyć zaangażowanie, by przyjąć i świadczyć o miłości, która wykracza poza sprawiedliwość, miłości, która nie zna granic" – powiedział Ojciec Święty podczas Eucharystii w bazylice św. Jana na Lateranie, gdzie – podobnie jak wszyscy biskupi świata – otworzył Drzwi Święte.
Katedra Sosnowiecka:
Drzwi w Katedrze sosnowieckiej otworzył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Uroczystość rozpoczęła się od pielgrzymki z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, podczas której śpiewano Litanię do Wszystkich Świętych.
"Z doświadczenia wiemy, że kiedy przekraczamy drzwi, (...) znajdujemy się w nowej rzeczywistości. Przekroczyliśmy Bramę Miłosierdzia. Czego ona ma być znakiem? Wchodzenia w nową rzeczywistość – tę, której na imię Miłosierdzie Boże" – powiedział w homilii Biskup przypominając, że Chrystus objawiający się św. Faustynie nakazywał jej zanurzanie świata w Jego Miłosierdziu. "Trzeba, abyśmy kontemplowali ten największy przymiot Boga, jakim jest Miłosierdzie" – apelował hierarcha dodając, że mamy nie tylko przekraczać Drzwi Święte, ale i zatrzymać się następnie na modlitwie i refleksji.
"Trzeba zaczerpnąć z tego źródła łask. Na pewno pomoże nam w tym szczera rozmowa z naszym ukochanym Bogiem" - mówił Biskup. "On chce od nas usłyszeć, jak nam się w życiu wiedzie, jakie są nasze utrapienia, bolączki, trudności. Chce też, abyśmy w tej rozmowie z Nim byli bardzo szczerzy i Mu zaufali" - dodał.
"Ileż w naszym świecie przygnębienia, trosk, zmartwień. Każdy z nas mógłby ułożyć długą listę tego, co go trapi i boli, przed czym ucieka. Szukamy pociech - niektórzy w narkotykach, alkoholu, dopalaczach, rozrywkach. Ale zamiast pociechy przychodzi bolesna rzeczywistość - nie tylko dla tego, który szuka, ale i jego najbliższych. (...) A Jezus mówi "Przyjdź! Ja cię pocieszę i dam pokój, życie, ciepło, którego tak bardzo pragniesz. Ale przyjdź porozmawiać ze Mną, zaczerpnij ze źródeł miłosierdzia" - mówił Biskup.
"Aby zyskać ten cud, nie trzeba odprawiać dalekiej pielgrzymki ani też składać jakichś zewnętrznych obrzędów, ale wystarczy przystąpić do stóp zastępcy Mojego z wiarą i powiedzieć mu nędzę swoją, a cud miłosierdzia Bożego okaże się w całej pełni. Choćby dusza była jak trup rozkładająca się i choćby po ludzku nie było wskrzeszenia, i wszystko już stracone - nie tak jest po Bożemu, cud miłosierdzia Bożego wskrzesza tę duszę w całej pełni. O biedni, którzy nie korzystają z tego cudu miłosierdzia Bożego; na darmo będziecie wołać, ale już będzie za późno" - mówił Biskup cytując Dzienniczek św. Faustyny oraz przestrzegając, że "Boże Miłosierdzie jest ostatnią deską ratunku dla ludzkości" i zapraszając do uzyskiwania odpustów dla siebie i zmarłych w jubileuszowych kościołach.
"Niech dobry Bóg rozlewa swoje przemożne miłosierdzie nad nami, naszymi rodzinami, naszą diecezją, Polską i całym światem" - zakończył kaznodzieja.
Nie sposób przy okazji uroczystości nie wspomnieć o tym, że od kilku dni możemy podziwiać odnowione polichromie sklepienia i ołtarz główny Katedry. W zaledwie rok po pożarze ze świątyni zniknęły rusztowania i udało się zakończyć niemal wszystkie prace, których imponujący efekt podziwiali licznie przybyli wierni.
Olkusz - bazylika św. Andrzeja
O godzinie 11.30, przy bardzo wietrznej i deszczowej pogodzie, wyruszyła procesja liturgiczna z zakrystii do Bramy Miłosierdzia Olkuskiej Bazyliki. Po uroczystym otwarciu drzwi ksiądz proboszcz Mieczysław Miarka, jako delegat Biskupa Diecezjalnego, odmówił modlitwę papieża Franciszka na rozpoczęcie Roku Jubileuszowego i nastąpiło uroczyste wejście procesji do bazyliki, gdzie licznie zgromadzeni wierni wysłuchali stosownego dekretu Księdza Biskupa i odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Następnie rozpoczęła się Msza Święta.
Jaworzno - kolegiata św. Wojciecha i św. Katarzyny
W samo południe otwarciem Drzwi Świętych rozpoczęto w jaworznickiej Kolegiacie obchody Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Delegatem Księdza Biskupa na ten podniosły i historyczny moment został mianowany ks. Eugeniusz Cebulski.
FOTO: ks. Dawid Kuczek
Dąbrowa Górnicza - sanktuarium NMP Anielskiej
Jubileuszowy Rok Miłosierdzia w Dąbrowie Górniczej rozpoczęto w kościele Matki Bożej Królowej Polski, skąd o g. 14 wyruszyła procesja ulicami miasta do Bazyliki NMP Anielskiej. Mimo wietrznej i deszczowej pogody feretronowi Jezusa Miłosiernego towarzyszyło wielu kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych z różnych parafii Dąbrowy Górniczej.
W drodze do Bazyliki modlono się tajemnicami różańca i śpiewano pieśni wspólnie z młodzieżą ze scholi. Po przybyciu do Bazyliki przed zamkniętymi Drzwiami Jubileuszowymi odmówiono koronkę do Bożego Miłosierdzia. Po pokropieniu wodą święconą na przypomnienie Chrztu świętego, Kustosz Bazyliki, ks. Andrzej Stasiak, dokonał otwarcia drzwi. Potem rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem ks. Antoniego Idasiaka z parafii św. Rafała Kalinowskiego. Homilię wygłosił proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego, ks. Andrzej Gliszta.
FOTO: Zbigniew Dzieciątkowski
Czeladź - parafia św. Stanisława
Także 13 grudnia o g. 9.50 na czeladzkim Rynku rozpoczął się obrzęd Jubileuszu Miłosierdzia w parafii św. Stanisława w Czeladzi – kolejnym w naszej diecezji kościele Jubileuszowym. Z Rynku procesja wyruszyła pod główne wejście do kościoła, a po krótkiej modlitwie ksiądz proboszcz Jarosław Wolski dokonał uroczystego otwarcia Drzwi Świętych. O godz. 10.00 rozpoczęła się Msza święta, w trakcie której w homilii ksiądz proboszcz zwrócił uwagę, że miłosierdzie szczególnie potrzebne jest w życiu tego, który się zagubił. Jest ono dla nas źródłem radości i pokoju, warunkiem naszego zbawienia. Kontemplować miłosierdzie to dostrzec je wyciśnięte na obliczu Chrystusa. My chrześcijanie, dzieci Boga, jesteśmy odźwiernymi całego stworzenia. Zostaliśmy wyznaczeni, aby go strzec. Mamy stale być przy bramie. Być tam, gdzie świat. Mamy wypatrywać miejsc otwarcia, troszczyć się i czuwać, aby świat był otwarty na tajemnicę, aby nie zamknął się na tajemnicę przyjścia Boga na ziemię. Aby ten nasz wewnętrzny świat nie zamknął się w sobie, nie zamknął się na żywego Boga.
Tekst i FOTO: Paweł Mięsiak