Dziekani dyskutowali o ŚDM

Data dodania: 2016.03.10

Nie mogło być inaczej – w centrum dyskusji podczas konferencji księży dziekanów, którzy 10 marca spotkali się w Kurii pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, znalazły się Światowe Dni Młodzieży. Z udziałem policji i straży pożarnej omawiano kwestie bezpieczeństwa gości z zagranicy. Przybliżono też szczegóły kampusu dla naszej młodzieży w Jerzmanowicach.

W obecnej chwili do naszej diecezji zgłosiło się 4 800 osób z 38 krajów świata. Zgodnie z planem będą oni rozmieszczeni w rodzinach wszystkich parafii. Na początku kwietnia dowiemy się, które grupy pojawią się w poszczególnych miastach. Wkrótce też szczegółowe informacje dotyczące programu trafią drogą pocztową do rodzin, które zadeklarowały przyjęcie młodzieży. Taką chęć ciągle można zgłaszać w swoich parafiach!

Trwają intensywne prace nad szkoleniem wolontariuszy, których spotkania w wymiarze parafialnym odbywają się co miesiąc. Reprezentanci największych parafii pojadą na wojewódzkie spotkanie dotyczące bezpieczeństwa z przedstawicielami służb mundurowych, natomiast w maju i czerwcu w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej odbędą się szkolenia dla wszystkich liderów parafialnych i wybranych przedstawicieli pozostałych wolontariuszy.

Ks. Sławomir Woźniak, odpowiadający za kampus dla naszej młodzieży w Jerzmanowicach, z którego będzie ona dojeżdżała na spotkania z Ojcem Świętym, przekazywał księżom szczegóły tej inicjatywy. Całkowity koszt tygodniowego pobytu z wyżywieniem i transportem do Krakowa to pokrycie najtańszego z krakowskich pakietów organizacyjnych, a więc wydatek 200 zł. Na kampus zaproszeni są wszyscy między 15. a 35. rokiem życia (osoby niepełnoletnie muszą wziąć udział z opiekunem). Póki co przygotowano 1500 miejsc w 5 szkołach, ale w razie potrzeby liczba będzie zwiększona. Zapisy od początku kwietnia do końca maja w parafiach.

Poza Światowymi Dniami Młodzieży zwrócono także uwagę na ważne zagadnienia w przeżywaniu Roku Miłosierdzia – diecezjalną pielgrzymkę do Łagiewnik, działalność zaproszonego do kościołów jubileuszowych Misjonarza Miłosierdzia, "Noc konfesjonałów" i spotkanie młodzieży w Katedrze 19 marca. Dziekani zgodzili się też z propozycją Biskupa, aby wszyscy księża złożyli się w tym wyjątkowym czasie na ufundowanie konkretnego wsparcia dla potrzebujących pomocy w naszej diecezji. Wszystko wskazuje na to, że będzie to remont i wyposażenie kuchni w przebudowywanym obecnie domu dla bezdomnych Caritas w Ząbkowicach.

Ostatnim akcentem konferencji była prezentacja stowarzyszenia, które aktywnie działa w naszej diecezji, a jego program świetnie wpisuje się w Rok Miłosierdzia. Rycerze Kolumba chcą docierać do kolejnych parafii angażując mężczyzn do dawania świadectwa o Chrystusie przez działania charytatywne i społeczne w swoich środowiskach.

Rycerze Kolumba to powstała przed 135 laty największa na świecie katolicka organizacja świecka o charakterze charytatywnym. Obecnie zrzesza niemal 2 mln członków na całym świecie. Hasło stowarzyszenia brzmi "W służbie jednemu, w służbie wszystkim". W naszym kraju 86 Rad zrzesza blisko 4 tysiące osób. W diecezji sosnowieckiej istnieje 5 Rad – im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Czeladzi, im. św. Marcina w Dąbrowie Górniczej, im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Olkuszu, im. Sługi Bożego Świętosława w Sławkowie oraz im. św. Rafała Kalinowskiego w Sosnowcu.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.