Ekumeniczne nabożeństwo biblijne w Katedrze
Dialog ekumeniczny należy rozpoczynać od tego co łączy. Tym fundamentem całego chrześcijaństwa, wszystkich jego nurtów, odłamów i denominacji jest wiara w Chrystusa i prawdę płynącą z Objawienia Bożego zawartą w Piśmie Świętym. Stąd modlitwa ekumeniczna to przede wszystkim wspólne pochylenie się nad Słowem Bożym, które jest fundamentem wiary każdego chrześcijanina.
9 maja do sosnowieckiej Katedry przybyli przedstawiciele różnych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich, aby razem zgłębiać będący mottem tegorocznych Ekumenicznych Dni Biblii fragment Psalmu 73. – "Dla mnie zaś dobrze jest być blisko Boga". We wspólnej modlitwie udział wzięli także członkowie parafialnych kręgów biblijnych z całej diecezji.
Nabożeństwu przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, zaś homilię wygłosił ordynariusz bielsko-żywiecki Ksiądz Biskup Roman Pindel. Ponadto w modlitwie uczestniczyli Ksiądz Biskup Piotr Skucha, Biskup ewangelicko-augsburski diecezji cieszyńskiej Paweł Anweiler, Superintendent Naczelny Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego Biskup Andrzej Malicki, ks. mitrat Sergiusz Dziewiatowski z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz duchowni z Kościołów ewangelicko-augsburskiego, Zborów Chrystusowych i polskokatolickiego, a także duchowieństwo naszej diecezji.
"Kontynuujemy piękną tradycję, która przed kilku laty gromadziła przedstawicieli różnych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich wokół tego co stanowi nie tylko centrum, ale najświętszą księgę chrześcijan – spisane Słowo Boga w Biblii. Każdy uczeń Chrystusa zobowiązany jest, by nieustannie pochylać się nad Słowem Pana, to Słowo analizować i aplikować do codziennego życia" – mówił w słowie powitania ks. kanclerz Mariusz Karaś. "To nasze wspólne przypominanie o potrzebie składania świadectwa wiary" – określił Ekumeniczne Dni Biblii biskup Paweł Anweiler przypominając, że twierdzenie, iż jestem wierzący musi uzewnętrzniać i przejawiać się na każdym kroku i w każdej życiowej sytuacji.
W homilii Ksiądz Biskup Roman Pindel przypomniał podstawową prawdę – człowiek potrzebuje bliskości drugiego człowieka. "To wskazuje na najważniejszą potrzebę człowieka – zjednoczenie z Bogiem na zawsze. Zbawienie jest celem życia!" – mówił hierarcha. "Blisko Boga jest ten, kto swoją bliskość wyraża swoim postępowaniem. (...) Daleko od Boga jest się nie przez odległość, ale sposób postępowania, drogę, którą się wybiera" – przypomniał.
"Stwierdzenie "Dobrze jest być blisko Boga" wypowiada człowiek Mu bliski, który pragnie się do Niego upodobnić. Pragnie być miłosierny, bo miłosierny jest Ojciec Niebieski. Gotowy jest przebaczać, bo wie, że jemu Bóg już wybaczył. Jest wierny, bo dobrze wie, że można polegać na Bogu i Jego wierności" – mówił bp Pindel.
Uroczystość zakończyła ekumeniczna modlitwa przy grobie Księdza Biskupa Adama Śmigielskiego – biblisty i propagatora "miłości do Słowa Bożego" oraz przyjaciela dialogu ekumenicznego. Przy okazji polecano także zmarłego w tym roku biskupa ewangelickiego Tadeusza Szurmana oraz ks. Jana Grossa.