Erygowanie Drogi Krzyżowej w najstarszym będzińskim kościele
Choć nabożeństwo drogi krzyżowej kojarzy nam się z Wielkim Postem odpusty przypisane do niego można uzyskiwać codziennie. Możliwe jest to jednak tylko przy prawnie erygowanej drodze krzyżowej. Z prośbą o erygowanie nowych 14 stacji zwróciła się parafia Świętej Trójcy w Będzinie. Aktu erygowania i poświęcenia dokonał 22 października Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, który następnie przewodniczył temu nabożeństwu i Mszy św. w intencji fundatorów.
Stacje drogi krzyżowej w będzińskim kościele to jeden z elementów nowego wystroju zabytkowego wnętrza świątyni, która przeszła w ostatnim czasie generalny w remont. Jeszcze półtora roku temu wisiały tam obrazy z lat 70-tych XX wieku, mocno nawiązujące do współczesności i dramatu II wojny światowej, autorstwa Andrzeja Kowalskiego. Choć mocne w wyrazie zupełnie nie pasowały do zabytkowego charakteru świątyni.
Podczas remontu zdecydowano się na powrót do gipsowych odlewów, podobnych do tych, jakie wisiały w kościele na początku XX wieku i ze względu na zły stan zostały zniszczone w latach 70-tych (ich fragmenty znaleziono pod posadzką). Pomalowanie zakupionych stacji to dzieło Romualda Korusa. Nawiązaniem do niedawnych obrazów są wyryte w dębowych ramach nietypowe podpisy pod stacjami, stanowiące swoiste mikrorozważanie, np. stacja III podpisana jest "Upada wraz z tobą", V – "I ty możesz pomóc", IX – "On wstanie... a ty?", XI – "Za ciebie", a XII "Umiera by dać życie".
Fundatorami nowych wizerunków męki Pańskiej są rodziny z parafii oraz działające przy niej grupy i stowarzyszenia. Podczas nabożeństwa przy poszczególnych stacjach to właśnie fundatorzy przejmowali kolejno krzyż i świece.
"Ta droga krzyżowa ma nam pomóc, abyśmy wznieśli nasze serca ku niebu i rozważali mękę naszego Pana" - powiedział Biskup powołując się na słowa Chrystusa zapisane w Dzienniczku św. Faustyny "najwięcej łask udzielam duszom, które pobożnie rozważają mękę moją".
Eucharystia odprawiana pod przewodnictwem Biskupa w intencji fundatorów zakończyła się ucałowaniem przechowywanych w parafii relikwii św. Jana Pawła II, którego liturgiczne wspomnienie przypada właśnie 22 października.
Po zakończeniu Mszy Ksiądz Biskup poświęcił tablicę upamiętniającą generalny remont świątyni przeprowadzony w latach 2014-2015 (umieszczoną w kaplicy NMP Częstochowskiej) oraz wyremontowaną Bibliotekę Parafialną, mieszczącą się w wikariacie (wejście od ulicy Plebańskiej), która obchodzi w tym roku 30-lecie. Z bogatego zbioru prawie 4 500 pozycji książkowych, a także czasopism korzystać mogą wszyscy zainteresowani. Biblioteka czynna jest w każdą niedzielę od 10.00 do 12.30.
Warto przypomnieć, że odprawiając nabożeństwo drogi krzyżowej przy prawnie erygowanych 14 stacjach można uzyskać codziennie odpust zupełny będąc w stanie łaski uświęcającej, przyjmując Komunię św., wykluczając przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu oraz modląc się w intencjach Ojca Świętego. Wystarczy przechodząc od stacji do stacji (chyba, że jest to publiczne nabożeństwo z dużą liczbą wiernych) odczytać 14 rozważań wraz z modlitwami lub po prostu pobożnie rozmyślać w tym czasie o męce i śmierci Chrystusa (nie jest rzeczą konieczną rozmyślanie o każdej stacji). Dla osób, które nie mają takiej możliwości (chorzy) wystarczy pół godziny pobożnej lektury i rozważania o Męce i Śmierci Jezusa.
Droga Krzyżowa jest nabożeństwem wyrosłym z tradycji pielgrzymowania do Ziemi Świętej. Wierni obchodząc je rozważają cierpienie Zbawiciela, który pomimo bólu i cierpienia modlił się wędrując z krzyżem na ramionach. Na tej drodze jesteśmy z Jezusem złączeni przez krzyż. Krzyże naszego życia kładziemy na krzyż Chrystusa. Jego cierpienia i nasze chcemy złożyć Bogu. Przez tą drogę męki cierpiący Chrystus uczy nas umiejętności kontaktu z Bogiem w każdej sytuacji, w jakiej człowiek się znajduje.
Pierwsze "drogi krzyżowe" poza ziemią świętą zaczęto odprawiać w wieku XV w południowej części Niderlandów. Za wzór formalny nabożeństwa uważa się dzieła zakonnika, Chrystiana Adriana Cruysa, zwanego Adrichomiusem. Stamtąd nabożeństwo trafiło do Hiszpanii, a następnie do Włoch.
W Polsce kult drogi krzyżowej Chrystusa zaczął się wyodrębniać w XVI wieku i przyjmował formę nabożeństwa do dróg Jezusa. Taką formą nabożeństwa są np. dróżki kalwaryjskie. Rozważanie stacji Drogi Krzyżowej łączyło się z odwiedzinami kilku ołtarzów lub kościołów. Do rozpowszechnienia Drogi Krzyżowej przyczynili się franciszkanie w Polsce często nazywani Bernardynami i odpusty przyznawane za odprawianie tego nabożeństwa. U schyłku XIX w. nabożeństwo drogi krzyżowej zostało nakazane przez władze diecezjalne.
(Informacje o nabożeństwie drogi krzyżowej ze strony Sanktuarium MB Sokalskiej - www.hrubieszow.bernardyni.pl).