Finał 23. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek
Koncertem Galowym w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu zakończyła się w niedzielę, 15 stycznia, 23. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie, której partnerem strategicznym była Polska Spółka Gazownictwa. Grand Prix Festiwalu zdobył zespół „SIWY DYM CZARNE CHMURY" z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu. Trzygodzinny Koncert z odczytaniem listy zwycięzców był zwieńczeniem trwających od czwartku przesłuchań, w czasie których na scenie zaprezentowało się prawie 130 solistów, chórów i zespołów z Polski, Ukrainy i Białorusi.
W czasie trzech dni przesłuchań do Będzina przyjechało ponad 1600 osób. Przesłuchania to jednak nie cały Festiwal – w grudniu w 37 ośrodkach w Polsce, na Ukrainie i Białorusi odbywały się eliminacje, w których wystartowało 1550 solistów, chórów i zespołów. W Będzinie najlepszych wykonawców, którzy otrzymali cenne nagrody finansowe i rzeczowe wybierało jury złożone z wybitnych muzycznych ekspertów, na czele z prof. dr hab. Jerzym Rachubińskim z Akademii Muzycznej w Łodzi, wspieranym przez prof. dr hab. Wiesława Delimata z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i ks. dr hab. Pawła Sobierajskiego z Akademii Muzycznej w Katowicach.
Prowadzoną po raz pierwszy transmisję on-line przesłuchań finałowych od czwartku do soboty oglądało w sumie aż 16 tysięcy osób, a kolejne 4 tysiące przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych śledziło niedzielny Koncert Galowy.
- To, co wyróżnia będziński Festiwal to ogromna różnorodność. Śpiewają na nim dzieci, młodzież i dorośli, na scenie po klasycznie śpiewającym chórze pojawia się zespół folklorystyczny. W tym roku wśród wykonawców znaleźli się nawet więźniowe z Zakładu Karnego w Wojkowicach. Koncert Galowy jest odzwierciedleniem tej różnorodności form – znane kolędy często zaskakują nas aranżacjami, a część utworów można usłyszeć tylko na naszym Festiwalu – tłumaczy Jarosław Ciszek, rzecznik prasowy MFKiP.
Uzupełnieniem muzycznej uczty podczas koncertu były filmy, w których etnografowie, historycy sztuki, zaproszeni goście i eksperci opowiadali o zwyczajach związanych z przeżywaniem Świąt dzisiaj i przed laty. W jednym z filmów tradycje kulinarne przybliżali Robert Makłowicz i Piotr Bikont.
Od lat będziński przegląd kolędowy to wspaniałe wydarzenie muzyczne, którego organizacja zachwyca większość odwiedzających Będzin. Jego pozycja na kulturalnej mapie Polski jest niepodważalna.
Festiwal realizowany jest siłami społecznymi przez zapalonych wolontariuszy. Udział w nim jest dla wykonawców i słuchaczy całkowicie bezpłatny. Co więcej – wykonawcy mogą liczyć na bezpłatne noclegi oraz obiady, których w tym roku wydano ponad 1000.
- Mamy nadzieję, że współpraca z Polską Spółką Gazownictwa będzie trwała – z korzyścią dla polskiej kultury i naszych wykonawców – mówił przed Koncertem Galowym ks. Piotr Pilśniak. Partnerowi strategicznemu podziękował także obecny na Koncercie Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.
FOTO: Piotr Wyparło