Gdzie pielgrzymują dzieci pierwszokomunijne?

Data dodania: 2015.05.30

Kończy się maj – miesiąc tradycyjnie związany z uroczystym przystępowaniem przez dzieci po raz pierwszy do sakramentu spowiedzi i Komunii św. Zapraszając na Diecezjalną Pielgrzymkę Dzieci Komunijnych do Sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej przybliżamy jednocześnie kierunki pielgrzymkowych wyjazdów, organizowanych dla dzieci przez parafie.

Kustosz Sanktuarium NMP Anielskiej, ks. Andrzej Stasiak, serdecznie zaprasza na Diecezjalną Pielgrzymkę Dzieci Komunijnych, która odbędzie się w sobotę, 6 czerwca o g. 10. To szansa na ponowne założenie uroczystego, komunijnego stroju i przypomnienia sobie, jak wielkim wydarzeniem był pierwszy pełny udział w Eucharystii. To także przypomnienie dla dzieci i ich rodziców, że tu – niedaleko, w pobliskiej Dąbrowie czeka Maryja, która w łaskami słynącej figurze rozdziela swoje dary wszystkim potrzebującym.

Tradycyjnie duszpasterze parafialni zorganizowali dla dzieci także pielgrzymki do sanktuariów w całej Polsce. I choć kilka lat temu sztandarowym miejscem wyjazdu była Jasna Góra, dziś wielu kapłanów podczas białego tygodnia (lub po nim) proponuje wyjazdy do Kalwarii Zebrzydowskiej, Leśniowa czy... Zakopanego.

Co łączy pielgrzymkowe miejsca? Oczywiście Maryja! W końcu maj to Jej miesiąc, więc to Jej sanktuaria najchętniej wybierają duszpasterze. Bardzo popularnym kierunkiem (nie tylko dla małopolskiej części naszej diecezji) jest sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wyjeżdżają tam m.in. dzieci z sosnowieckich parafii św. Barbary, Matki Bożej Fatimskiej i św. Franciszka (parafia św. Franciszka dodatkowo rozbudowała program o sanktuarium w Czernej).

"Od momentu objęcia funkcji administratora, a później proboszcza, jeździmy z pielgrzymką dziękczynną za dar I Komunii św. do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic. Zaproponowałem rodzicom ten wyjazd, ponieważ Kalwaria jest miejscem, gdzie nie ma tłumów, a wielu tam nigdy nie było. Dzieci w strojach komunijnych uczestniczą we Mszy św., a później już "na sportowo" idziemy na kalwaryjskie dróżki. Jest tam bezpiecznie, więc najmłodsi mają czas także się wyszaleć. Po południu jedziemy w inne miejsce związane ze św. Janem Pawłem II – do Wadowic. Po nawiedzeniu kościoła i miejsca chrztu przyszłego świętego obowiązkowym punktem programu są papieskie kremówki" – tłumaczy ks. Jarosław Kwiecień z parafii w Rodakach. Jak dodaje w pielgrzymce zawsze chce uczestniczyć wielu dorosłych, nawet nie związanych z dziećmi komunijnymi.

Jasnej Górze pozostał wierny Będzin – sanktuarium Czarnej Madonny odwiedziły dzieci z parafii Świętej Trójcy (choć zasadniczym miejscem pielgrzymki, gdzie odbywała się Msza św., były Gidle), św. Faustyny i Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wspomniane Gidle z najmniejszą koronowaną figurą Maryi, wraz z odwiedzinami u "Uśmiechniętej Madonny" w Leśniowie odwiedziły dzieci z Sułoszowej. Połączenie Leśniowa z Jasną Górą zaproponowano dzieciom z Brudzowic.

Parafia NMP Częstochowskiej w Kosmolowie zorganizowała wyjazd do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach, zaś dzieci z jaworznickiej kolegiaty nawiedziły Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.