I Pielgrzymka Gimnazjalistów do Kalwarii Zebrzydowskiej
4 czerwca niemal tysiąc gimnazjalistów z terenu diecezji sosnowieckiej wraz z katechetami, wychowawcami i dyrektorami szkół pielgrzymowało do sanktuarium maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Będącej centralnym punktem pielgrzymki Eucharystii o g. 11 przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Mimo rzęsistego deszczu, przejmującego chłodu i mgły młodzież pokonywała także kalwaryjskie Dróżki.
Oprawę muzyczną Eucharystii przygotowała grupa z gimnazjum nr 3 w Olkuszu. Po Mszy św. młodzi przed obrazem Kalwaryjskiej Madonny wypowiedzieli akt swojego zawierzenia się Jej opiece i wstawiennictwu – "(...) my, Twoje dzieci, zwracamy się do Ciebie jako naszej Powierniczki, Pośredniczki i Przyjaciółki, a przede wszystkim Matki. (...) Zawierzamy Ci nasze marzenia, pragnienia i wszelkie wybory, których dokonujemy". Wychodząc z Bazyliki, na pamiątkę wyjątkowej pielgrzymki gimnazjaliści otrzymali od kapłanów medaliki św. Benedykta.
W homilii Ksiądz Biskup podkreślał, że Kalwaria "to miejsce, w którym człowiek doznaje ulgi, w którym człowiek przychodzący ze swoimi problemami i trudnościami otrzymuje pomoc". "Człowiek musi mieć takie miejsce, gdzie pewne sprawy z Bogiem pozałatwia i Kalwaria znakomicie się do tego nadaje" – przekonywał hierarcha. Rozważając Ewangelię o weselu w Kanie Galilejskiej zwracał uwagę na to, że do wysłuchania naszych próśb niezbędne jest współdziałanie z Bogiem – "Zanim zaczniemy biadolić i narzekać, że Bóg nas nie wysłuchuje i wydaje się odległy wspomnijcie, na słowa Matki Bożej "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie" i zadajcie sobie pytanie "Czy wykonałem rzeczywiście wszystko, co Jezus Chrystus powiedział?". "Ona będzie się za Wami wstawiać, ale musicie słuchać we wszystkim Chrystusa" – apelował Biskup.
Wspominał on też związki z kalwaryjskim sanktuarium bł. Jana Pawła II, który wiele razy wracał na tutejsze Dróżki modląc się i kontemplując. Przywołał istniejące zdjęcia, pokazujące ówczesnego arcybiskupa krakowskiego przemierzającego szlaki w ubłoconych butach. W podobnym stanie było po przejściu Dróżek obuwie gimnazjalistów, którzy podzieleni na trzy grupy wyruszyli z modlitwą na szlak, który od ponad 400 lat przemierzają przybywający z całego kraju pątnicy.
Zorganizowana jako część obchodów Roku Wiary pielgrzymka była pierwszą, lecz zapewne nie ostatnią przeznaczoną dla gimnazjalistów, którzy w odróżnieniu od maturzystów nie mieli szansy na tego typu modlitewne spotkanie.