II edycja projektu "Młodzi Jałmużnicy"
Spotkanie z Księdzem Biskupem Grzegorzem Kaszakiem oraz zajęcia z dyrekcją i działaczami mysłowickiego hospicjum Cordis – w taki sposób sosnowiecka Caritas zainaugurowała II edycję swojego autorskiego projektu „Młodzi jałmużnicy". Weźmie w niej udział ponad 200 uczniów z diecezji sosnowieckiej.
Celem programu jest pokazanie młodym ludziom, że jałmużna, to nie tylko przekazanie pieniędzy, ale także podarowanie swojego czasu, uwagi, zaangażowania, wiedzy i umiejętności drugiemu człowiekowi. W pierwszej edycji udział wzięło 180 uczniów zrzeszonych w 10 zespołach szkolnych. Każda grupa realizowała swój autorski projekt, mający nieść wsparcie potrzebującym z regionu. Wśród pomysłów znalazły się wolontariat w domu dziecka, hospicjum i domu pomocy społecznej, zbiórki pieniędzy i żywności, loterie charytatywne, akcje pieczenia i sprzedaży ciast czy pomoc w nauce dzieciom ze świetlicy środowiskowej.
Jak podkreślał na spotkaniu inauguracyjnym bp Kaszak, żeby pomagać nie zawsze potrzebne są pieniądze, bowiem „największym problemem jest dzisiaj samotność". Przywołał też myśl Jana Pawła II o wyobraźni miłosierdzia, jaką powinni się kierować współcześnie ludzie. Nawiązując do papieskiego nauczania zwrócił uwagę, że „jałmużna nigdy nie może obrażać czy naruszać godności drugiego człowieka" oraz zaznaczył, że pomoc drugiemu człowiekowi „pomaga także nam stać się lepszymi ludźmi". „Jesteście osobami, które mogą dotrzeć tam, gdzie księżom jest bardzo trudno" – podkreślał Biskup apelując o wykorzystywanie tych możliwości.
Całość projektu jest współfinansowana przez Fundację PKO BP. Jego uczestnicy mają okazję wziąć udział w serii przygotowywanych przez Caritas szkoleń, uczących mechanizmów efektywnego pomagania, a także w wyjeździe integracyjnym. Młodzi włączają się także w diecezjalne akcje Caritas, jak choćby przedświąteczną zbiórkę żywności (w ubiegłym roku zebrano jej ponad tonę) czy wakacyjną akcję zbierania przyborów szkolnych „Tornister pełen uśmiechu" (przygotowano 80 wyprawek szkolnych z przyborów o łącznej wartości 3000 zł). W tym roku w grudniu planowana jest także zbiórka funduszy na budowę Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w centrum handlowym Auchan.
Jak wskazuje pomysłodawca projektu, Łukasz Zych, jego idea zrodziła się z potrzeby ożywienia współpracy z kilkunastoma szkolnymi kołami Caritas. To także odpowiedź na wymóg zrealizowania przez każdego gimnazjalistę „projektu edukacyjnego". Jednak poza gimnazjalistami angażują się także uczniowie szkół średnich, sosnowiecka Oaza, w której powstała diakonia miłosierdzia oraz szkoła specjalna z Sosnowca.
„Lubię pomagać innym. Ich radość, daje ogromną satysfakcję" mówi uczestniczka projektu Joanna Janos z Gimnazjum nr 1 w Łazach. W ubiegłym roku jej grupa zbierała żywność i pieniądze dla ubogich dzieci, ale także pomagała starszym, samotnym osobom w pracach domowych. Jak podkreśla taka bezpośrednia pomoc daje zdecydowanie więcej radości – „uśmiech tych ludzi jest najlepszą zapłatą i motywacją" – podsumowuje Joanna.