Iskra z Naftowej rozpali diecezję
O Nowej Ewangelizacji mówi się w ostatnich latach jako o podstawowej misji Kościoła. Także w naszej diecezji w jej nurcie działają różne ruchy i stowarzyszenia. Obecnie działaniami na dużą skalę, w otwarciu na osoby związane z ruchami i wspólnotami oraz szukające dopiero Jezusa i swego miejsca w Kościele, zajmie się Diecezjalne Centrum Nowej Ewangelizacji "Przyjaciele Jezusa" z moderatorem, ks. Mirosławem Jadłoszem. Choć większość swych działań będzie prowadzić przy sosnowieckiej parafii Miłosierdzia Bożego, iskra inicjująca ogień ewangelizacji wyszła z parafii Najświętszego Zbawiciela na Naftowej.
"Szedłem ostatnio w sutannie przez Sosnowiec. Ktoś krzyknął na mój widok "Matrix – reaktywacja!" I właśnie o to chodzi – o reaktywację nas, katolików – osób indywidualnych, parafii, wspólnot, grup i stowarzyszeń. Dla ewangelizacji, czyli przypominania wszystkim ludziom o Chrystusie" – tłumaczył ideę powstania Centrum ks. Mirosław Jadłosz. Jak zaznacza celem nie jest tworzenie nowej wspólnoty, ale prowadzenie konkretnej działalności ewangelizacyjnej, mającej pomagać grupom i stowarzyszeniom, a także zachęcać innych do zasilania ich szeregów.
Wszystko zaczęło się w parafii Najświętszego Zbawiciela na ul. Naftowej w Sosnowcu, gdzie wikariuszem został po powrocie z Ziemi Świętej ks. Mirosław. Przez blisko rok udało mu się w parafii zorganizować cieszące się niezwykłą popularnością dwa cykle konferencji o podstawowych prawdach wiary (na ostatnią przybyło ponad 400 osób!), 250 osobową grupę modlitwy wstawienniczej, cykliczne adoracje i modlitwy uwielbieniowe, a także wspólnotę formacji mężczyzn. To właśnie "ekipa z Naftowej", wspierana nieustannie przez ks. Pawła Pielkę, i doświadczenia stamtąd wyniesione będą trzonem "Przyjaciół Jezusa". Ale nie tylko – filarami Centrum zaproszonymi do jego współtworzenia są osoby związane z różnymi wspólnotami – Odnową w Duchu Świętym, Ruchem Światło-Życie, Domowym Kościołem, Neokatechumenatem, Akcją Katolicką, grupami parafialnymi, zakonami. "To połączenie wspólnot oznacza, że naprawdę dzieją się rzeczy nowe, że Nowa Ewangelizacja staje się priorytetem. Integracja wspólnot i środowisk lokalnych dla dzieła ewangelizacji to podstawowa droga, którą będziemy zmierzać, a której celem jest ewangelizacja" – zaznacza ks. Jadłosz dodając, że trzeba ratować ludzi, którzy zagubili się będąc w Kościele, a także budzić środowiska, w których drzemie ogromna siła, jak choćby parafialne kółka różańcowe.
Działalność Centrum to nie pobożne życzenia, ale konkretne, ściśle określone plany, rozpisane szczegółowo aż do czerwca przyszłego roku. Czego więc można się spodziewać? Po wakacjach ruszy "Szkoła głoszenia Dobrej Nowiny", mająca uczyć jak dzielić się z innymi tym, co w naszej wierze najważniejsze. Na cykl złoży się 8 czterogodzinnych spotkań, podczas których osoby działające we wspólnotach usłyszą wykłady na temat teologii kerygmatu oraz psychologicznych uwarunkowań przekazywania wiary, a także wezmą udział w warsztatach poświęconych językowi, emisji głosu, formom teatralnym i sposobie dzielenia się swoim świadectwem. Drugi cykl rozpocznie się w marcu przyszłego roku i szczególne zaproszenie do uczestnictwa w nim będzie skierowane do osób posługujących w czasie Spotkania Młodych Diecezji Sosnowieckiej, którego ważną częścią jest co roku uliczna ewangelizacja.
W październiku, lutym i czerwcu odbędzie się prowadzony na czterech poziomach dwudniowy "Kurs ewangelizacji i duchowości" – weekendowe rekolekcje kerygmatyczne otwarte dla wszystkich, mające zapalić nowy ogień w duszach wierzących. Na każde spotkanie złoży się Msza św. w sobotę i niedzielę oraz 6 konferencji – 4 w sobotę i 2 niedzielę. Poziom pierwszy będzie dotyczył doświadczania Boga, poziom drugi – spraw podstawowych czyli modlitwy, Eucharystii i spowiedzi. Na trzecim poziomie będzie można pochylić się nad Słowem Bożym i życiem nim na co dzień. Poziom 4 to sprawy związane z walką duchową w oparciu o św. Ignacego z Loyoli i Ewagriusza z Pontu.
W ramach działalności Centrum podjęta zostanie także próba ewangelizacji... portfeli. Całodniowa konferencja "Biblia o finansach", która odbędzie się 25. października, a także rozpoczynający się miesiąc później dziesięciotygodniowy (spotkania raz w tygodniu) kurs finansowy, realizowane wspólnie z fundacją Crown, to propozycja dla wszystkich poszukujących wolności finansowej i chcących poznać biblijne zasady zarządzania pieniędzmi. Celem jest nauczenie się zadowolenia z sytuacji finansowej oraz uwolnienie od niepotrzebnych zmartwień związanych z finansami.
Równocześnie nie zanikną spotkania na Naftowej – adoracja Najświętszego Sakramentu w każdy I piątek miesiąca o g. 20, uroczysta Eucharystia w III niedzielę miesiąca o g. 17, uwielbienie połączone z nauczaniem w środę przed III niedzielą miesiąca. Trwać będzie także cykliczna formacja mężczyzn – od września spotkania będą odbywały się raz w miesiącu wg programu "Mężczyźni św. Józefa". Od 15 maja rusza także cykl 6 konferencji w ramach formacji kobiet, zatytułowany "Jak być dziś kobietą świętą". Od września comiesięczne spotkania dla kobiet skupią się na dwóch zagadnieniach – święte kobiety w Biblii przybliży biblistka, dr Maria Miduch, zaś psychologiczne aspekty kobiecości – s. Fidelis, karmelitanka z sosnowieckiego klasztoru pracująca także jako psychoterapeuta.
Zapytany o pieniądze na działalność Centrum ks. Jadłosz odpowiada: "Trzeba myśleć o tym, co jest do zrobienia, a Pan Bóg da środki. A jeśli ich braknie trzeba się modlić, modlić, modlić!". Stąd właśnie swoistym "bankiem" centrum będzie grupa modlitwy wstawienniczej, wspomniane grupy różańcowe, a także... chorzy w Szpitalu św. Barbary, gdzie ks. Mirosław pracuje jako kapelan. Już teraz swoje cierpienia i modlitwy ofiarują oni w intencji ewangelizacyjnych działań dziejących się w parafii przy Naftowej.
Informacje o wszelkich inicjatywach podejmowanych przez centrum będzie można znaleźć na stronie naszej diecezji oraz na www.przyjacielejezusa.org.