Janie Pawle dziękujemy za Twą świętość!
Wiele okazji złożyło się na diecezjalne dziękczynienie, które z udziałem ponad 1,5 tysiąca wiernych odbyło się na Placu Papieskim w Sosnowcu w uroczystość Najświętszej Trójcy, 15 czerwca. Wierni dziękowali przede wszystkim za kanonizację Jana Pawła II i 15. rocznicę jego pobytu w Sosnowcu, ale także za 25 lat kapłaństwa i 5 lat posługi biskupiej ordynariusza – Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka.
Uroczystość rozpoczęła się występem orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Tąpkowic. O g. 16 odbyła się Msza św., której przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, zaś słowo Boże wygłosił franciszkanin, ks. Waldemar Barszcz TOR, wieloletni pracownik watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
W homilii kaznodzieja przypomniał, że choć ograniczony umysł ludzki nie jest w stanie pojąć tajemnicy Trójcy Świętej nie wolno nam poddać się i ustawać w wysiłkach zgłębiania istoty Boga. "Jesteśmy tu zebrani, aby przede wszystkim wyznawać naszą prawdziwą wiarę – Chrystus jest nam dany od Ojca i daje nam Ducha Świętego w darze miłości" – mówił ks. Barszcz.
"Kanonizacja papieża-Polaka jest wielkim darem dla Kościoła i dla Polski. Jest powodem do radości i uzasadnionej dumy narodowej, ale także zadaniem dla każdego w dążeniu do ideałów ewangelicznych, które wcielał w życie św. Jana Paweł II" – podkreślał kapłan dodając, że kanonizacja zobowiązuje w szczególny sposób tych, którzy byli bliscy papieżowi, a do takich zaliczyć należy sosnowiecki Kościół. Na poparcie tej bliskości ks. Barszcz przytoczył historię organizacji pielgrzymki z 1999 roku, kiedy to Jan Paweł II upomniał się, że chce odwiedzić naszą diecezję, wcześniej pominiętą w przygotowanej przez współpracowników propozycji programu.
Mówiąc o pielgrzymce do Sosnowca ks. Barszcz zwracał uwagę, że "ten historyczny moment powtarza się teraz, dzisiaj i za każdym razem wtedy, kiedy w naszej pobożności odnosimy się do świętego, wzywamy jego wstawiennictwa, chcemy go naśladować i szukamy u niego natchnienia, czyli kiedy się z nim spotykamy, odnosimy się do niego, kierujemy ku niemu nasze myśli i wsłuchujemy się w nauczanie, które nam pozostawił".
W dalszej części homilii kaznodzieja odnosił się do słów, które Jan Paweł II wypowiedział 15 lat temu na zagłębiowskiej ziemi do ludzi ciężkiej pracy, pochylając się nad jej znaczeniem i godnością i przestrzegając przed bezrobociem, ale także wyzyskiem i pogonią za bogaceniem się za wszelką cenę - zdrowia, godności, szczęścia osobistego i najbliższych. Zwracał też uwagę, że niewiele zmieniło się przez te 15 lat i ciągle "trzeba bić na alarm o trudnej sytuacji panującej w świecie pracy". "Godność pracownika nadal jest deptana, nie respektowane są prawa pracowników!" – mówił przywołując także słowa Franciszka stwierdzającego, że powodem bezrobocia jest stawianie w centrum nie Boga ani człowieka, ale bożka w postaci pieniądza.
Po Mszy św. delegacje, ale i wiele osób prywatnych składało życzenia Biskupowi. Była także okazja posilenia się bigosem, przygotowanym przez parafię św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu. Scenę przejęły wtedy zespoły, które wyśpiewały prawdę o miłości Boga do człowieka – laureaci V Diecezjalnego Festiwalu Piosenki Religijnej, Pielgrzymkowej i Pieśni Liturgicznej w Olkuszu (schola z pilickiej kolegiaty i zespół AgnusDei z Wolbromia), a także doskonale znany wszystkim zespół Pielgrzym. Całość zakończyła się błogosławieństwem na niewątpliwie – po takich wrażeniach tak duchowych, jak i materialnych – dobrą noc i cały kolejny tydzień.