Jednoczą katolickie rodziny od XX-lat
Stowarzyszenia Rodzin Katolickich zaczęły w polskich diecezjach powstawać od 1989 roku. Od 1993 roku działają wspólnie, zrzeszając się w Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich im. kard. Stefana Wyszyńskiego. Z racji XX-lecia Federacji w Centrum bł. Jana Pawła II w Krakowie odbyły się uroczystości – Msza św. oraz sesja naukowa, w których uczestniczyli także działacze z naszej diecezji.
Podczas Eucharystii kazanie wygłosił Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Rozpoczynając je podziękował wszystkim działaczom – zarówno obecnym, jak i stojącym u początku powstania Federacji. "Wybraliście wspaniałą posługę! Chcecie w swojej działalności głosić zamysł Boga Wszechmogącego wobec rodziny. Mało tego! Dokładacie wszelkich starań, aby ten zamysł był możliwy do zrealizowania przez małżonków. Pan Bóg człowieka zawsze obdarza dobrymi i potrzebnymi darami. Trzeba to dzisiaj mocno podkreślić – Rodzina to dar Boga-Stwórcy!" – zwracał uwagę Ksiądz Biskup dodając, że pojedynczemu człowiekowi i całej ludzkości rodzina jest niezbędna.
"Tragedią współczesnego człowieka jest, że ma pretensje do Pana Boga, że nie działa tak, jak człowiek chce" – mówił Biskup. Apelował, żeby nie ulegać światu i nie dać zamknąć sobie ust, nawet jeśli pozostaniemy w mniejszości, albo wręcz zupełnie samotni. "Gdziekolwiek pójdziemy, zawsze jesteśmy uczniami Chrystusa" – przypominał hierarcha.
"Małżeństwo ma być trwałym i nierozerwalnym związkiem jednego mężczyzny i jednej kobiety otwartym na przekazywanie życia!" – odwoływał się do podstawowych wartości Ksiądz Biskup pokazując zagrożenia, dla tej prawdy. Wśród wielu z nich, szczególną uwagę zwracał na ograniczanie roli rodziny w przekazywaniu i wychowywaniu życia oraz propozycję ustawy antydyskryminacyjnej, która operując pojęciami, które wydają się nie tylko, dobre, ale wręcz niezbędne, może okazać się kneblem, który nie pozwoli na nazywanie zła złem.
"Gdy człowiek sprzeciwi się Panu Bogu występując przeciwko naturze, prędzej czy później sprowadzi na siebie nieszczęście" – przypomniał Biskup i dodał: "Walka idzie o człowieczeństwo, walka idzie o młode pokolenie Polaków i nasze szczęście, bo jeżeli rodzina ulegnie rozłamowi i zostanie zakażona chorobą, to i społeczeństwo chorować będzie".
Wraz z naszym ordynariuszem Mszę św. sprawowali m.in. Ksiądz Biskup Kazimierz Górny, emerytowany ordynariusz diecezji rzeszowskiej oraz Ksiądz Biskup Jan Zając, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.
Za swoje główne cele Stowarzyszenie Rodzin Katolickich stawia sobie umacnianie instytucji małżeństwa, kształtowanie warunków sprzyjających zaspokajaniu potrzeb rodziny oraz właściwemu wypełnianiu jej misji wobec społeczeństwa, a także wcielanie nauki Kościoła w życie rodzin i społeczeństwa. Sposobem realizacji tych zadań jest praca formacyjna członków oraz organizowanie otwartych dyskusji, sympozjów czy spotkań. Stowarzyszenie ma aktywnie działać w życiu społecznym i gospodarczym swojej diecezji i regionu. W wielu diecezjach jego członkowie prowadzą parafialne domy kultury, katolickie przedszkola, szkoły, świetlice czy poradnie.
W naszej diecezji Stowarzyszenie Rodzin Katolickich powstało formalnie 7 listopada 1993 roku. Obecnie na jego czele stoi Renata Szopa (od 2007 r.), zaś duchowym opiekunem wspólnoty jest (od 2009 r.) ks. Janusz Glanowski. Stowarzyszenie w ramach swojej działalności organizuje rekolekcje, dni skupienia, czuwania modlitewne, pielgrzymki i cykliczne spotkania, angażuje się także w działalność charytatywną.
Ich sztandarowym projektem jest jednak Diecezjalna Akademia Rodziny, w której co miesiąc uczestniczy kilkadziesiąt osób chcących pogłębić swoją wiedzę o funkcjonowaniu społeczeństwa i jego podstawowej komórki, czyli rodziny.