Kapłani o miłosierdziu - jubileusz i konkretne dzieła

Data dodania: 2015.11.19

Temat duszpasterskich inicjatyw w czasie rozpoczynającego się 8 grudnia Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia oraz praktyczne propozycje działań na rzecz ubogich – to tematy, które zdominowały Jesienne Dni Duszpasterskie – spotkanie wszystkich kapłanów naszej diecezji, które w dniach 17-18 listopada odbyło się w Domu Katolickim przy Katedrze.

Zgodnie z życzeniem papieża Franciszka obchody Roku Miłosierdzia będą "znakiem widzialnym komunii całego Kościoła" przez łączność obchodów w Rzymie i w diecezji. Szczególne miejsce w przeżywaniu zajmą oczywiście Kościoły Jubileuszowe, w których 13 grudnia otwarte zostaną Drzwi Święte – Bramy Miłosierdzia. Zgodnie z dekretem Biskupa będą to sosnowiecka Katedra (do czasu rozpoczęcia jubileuszu znikną z niej rusztowania) oraz bazylika św. Andrzeja w Olkuszu, sanktuarium NMP Nieustającej Pomocy i Kolegiata św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie, sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, kościół św. Stanisława w Czeladzi. Do tych świątyń wierni pielgrzymować będą indywidualnie oraz wspólnotowo (jako parafie) pokonując część drogi pieszo.

W przeżywanie jubileuszu wpiszą się tradycyjne w naszej diecezji obchody, takie jak pielgrzymka chorych do Katedry i Czeladzi, pielgrzymka maturzystów do Częstochowy, pielgrzymka gimnazjalistów do Kalwarii Zebrzydowskiej czy pielgrzymki mężczyzn i kobiet do Sanktuarium NMP Anielskiej. Nowością będzie Diecezjalna Pielgrzymka do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, która odbędzie się 4 czerwca. Dzień wcześniej, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, o g. 20 w Katedrze zgromadzą się na wspólnej modlitwie wszyscy kapłani. Część z naszych księży wraz z Księdzem Biskupem Grzegorzem Kaszakiem weźmie udział także w pielgrzymce do Rzymu w dniach od 8 do 18 czerwca.

Akcent na wymiar miłosierdzia ma być położony we wszystkich parafiach podczas sprawowania sakramentów chrztu, pokuty, chorych i Eucharystii (uwidocznienie aktu pokuty, dowartościowanie Modlitw Eucharystycznych o Tajemnicy Pojednania i Mszy św. wotywnych o odpuszczenie grzechów, o Krzyżu św. i Miłosierdziu Bożym, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w miejsce niedzielnego Credo). Ważne będzie też zwrócenie uwagi na Maryjny wymiar Miłosierdzia.

W naszych świątyniach o jubileuszu przypominać będą świece, które każda wspólnota otrzyma z rąk Księdza Biskupa 28 listopada oraz wyeksponowane obrazy Jezusa Miłosiernego i Serca Jezusowego.

Życzeniem papieża jest, aby chrześcijanie zastanowili się podczas jubileuszu, nad uczynkami miłosierdzia względem ciała i ducha. Ma to być sposób na obudzenie sumienia, często uśpionego w obliczu dramatu ubóstwa, a także na wchodzenie coraz głębiej w serce Ewangelii. Przykłady konkretnych działań na rzecz najbiedniejszych przybliżył gość z archidiecezji katowickiej - ks. Piotr Wenzel, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Rudzie Śląskiej oraz jeden z inicjatorów akcji "Światło w Familoku".

W swojej parafii odprawia on w każdą niedzielę Mszę dla ok. 70 bezdomnych, których potem gości na wspólnym posiłku. Dzięki jego pomocy wielu z nich wychodzi z bezdomności i choroby alkoholowej, w pomaganie zaangażowały się firmy i parafianie. "Błogosławieństwo idzie za dostrzeżeniem ubogich" - przekonywał ks. Wenzel. Opisywał także programy kręgów biblijnych w mieszkaniach ubogich, zaprzyjaźniania ze sobą rodzin zamożnych i biednych, aby umożliwić konkretną pomoc, ale i dać motywację, do wyjścia z kryzysu.

Na temat konkretnych działań niesienia miłosierdzia potrzebującym wypowiedział się także dyrektor diecezjalnej Caritas, ks. Tomasz Folga zachęcając do zadania sobie pytania "Co ja jako kapłan mogę uczynić, w czym pomóc?". Apelował o wspólną troskę o wizerunek Caritas Diecezji Sosnowieckiej – przybliżenie wiernym ogromu działań tej instytucji, która prowadzi obecnie 9 placówek:

- Zakład Opiekuńczo-Lecznicy w Będzinie (26 łóżek dla osób, które wymagają całodobowej opieki);

- Stację Opieki, w której mieści się rehabilitacja i wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego;

- Przedszkole "Radosna Wyspa"( z dwoma oddziałami po 20 dzieci każdy);

- dwa Domy dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej i Będzinie;

- dwie Noclegownie w Dąbrowie i w Sosnowcu, w których codziennie przebywa około 200 bezdomnych osób;

- Jadłodajnię w Olkuszu, w której wydawanych jest około 120 ciepłych posiłków;

- Diecezjalny Dom Matki i Dziecka w którym przebywa już 6 matek i 9 dzieci;

- Centrum Pomocy Rodzinie Caritas w Sosnowcu (udziela wsparcia, pomocy prawnej i psychologicznej).

Pod patronatem i ze wsparciem Caritas prowadzone są też świetlice dla dzieci w Jaworznie-Szczakowej, Sosnowcu i Wolbromiu. W minionym roku działalność Caritas zamknęła się w kwocie 4 800 000 zł. Ks. Folga dziękował kapłanom za pomoc w dotarciu do sponsorów i zachęcanie wiernych do dobroczynności podczas tradycyjnych zbiórek, które pozwalają pomagać ogromnej liczbie potrzebujących. Zachęcał też do zakładania Parafialnych i Szkolnych Kół Caritas, stanowiących nieocenioną pomoc w pracy charytatywnej.

"W tym roku miłosierdzia w sposób szczególny prosimy Was, drodzy księża, o zaangażowanie się w naszą wspólną sprawę. Dzięki dziełom miłosierdzia Caritas Kościół nie jest postrzegany tylko jako instytucja, ale jako żywy organizm, który realizuje powołanie, jakim obdarzył Go Chrystus. Może uda się w raz ze wspólnotą parafialną otoczyć w tym roku szczególną opieką któreś z dzieł Caritas (Jadłodajnie, Dom Matki i Dziecka, Dom dla Bezdomnych). Może spróbujemy z jeszcze większa siłą i przekonaniem wypromować którąś z akcji Caritas. Może tę, która w parafii do tej pory sprawdzała się najsłabiej. Wszystko po to, by zrealizować miłość miłosierną w działaniu, by nie zapomnieć o słowach Św. Jana od Krzyża "Pod wieczór życia będziemy sądzeni z miłości" - mówił ks. Folga.

Księża mieli okazję wysłuchać także informacji o pracach organizowanego obecnie Archiwum Diecezjalnego, które przedstawiał jego dyrektor, ks. Tomasz Zmarzły.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.