Kapliczka w Tucznawie odzyskała blask
To właśnie przy niej przez lata toczyło się życie religijne mieszkańców Tucznawy – obecnej dzielnicy Dąbrowy Górniczej. Niewielka kapliczka z połowy XIX wieku, jeszcze do niedawna niszczejąca, cieszy oczy i serce mieszkańców i wszystkich przejeżdżających drogą nr 796. 21 października poświęcił ją po generalnym remoncie Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym w Tucznawie, sprawowanej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka w intencji wszystkich darczyńców i dobrodziejów remontu. Po Eucharystii w uroczystej procesji ze sztandarami parafianie i kapłani przeszli pod kapliczkę, gdzie odczytano jej historię oraz odmówioną modlitwę poświęcenia.
Murowana kapliczka pokryta gontem poświęcona NMP Częstochowskiej wybudowana została prawdopodobnie w latach 1863/64. Jej fundatorem był sołtys Tucznawy (wówczas wsi Tuczna Baba) Tomasz Nowak. Przez lata toczyło się przy niej życie religijne mieszkańców – kościół parafialny w Chruszczobrodzie oddalony był kilka kilometrów. Z czasem odbywały się tu nie tylko nabożeństwa majowe czy różańcowe, ale także Msze św. W 1956 roku rozbudowano ją o prowizoryczną część drewnianą krytą papą.
Wielkim dniem dla mieszkańców był 25 kwietnia 1980 r., kiedy w kapliczce odbyło się nawiedzenie kopii cudownego Obrazu Jasnogórskiego. Do peregrynacji przygotowywał wiernych ówczesny wikariusz parafii w Chruszczobrodzie ks. Jan Orzeszyna, także obecny na wczorajszym poświęceniu. To właśnie peregrynacja przyczyniła się do wybudowania nowego kościoła i utworzenia parafii. Wówczas kapliczka służąca jako dom przedpogrzebowy zaczęła popadać w ruinę. Nie pomagały doraźne, wykonywane metodą gospodarczą, prace. Potrzebny był remont kapitalny, który zainicjował proboszcz parafii, ks. Adam Pasierb spotykając się z ogromną otwartością i ofiarnością parafian.
W ramach prac, nad którymi czuwała architekt Bożena Nawałka i reprezentant Wojewódzkiego Urzedu Konserwacji Zabytków, przywrócono kapliczce pierwotny wygląd. "Niech już nigdy nie pozostanie ona pusta, niech płyną stąd modlitwy do Jezusa i Jego Matki" – apelował po poświęceniu Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.