Katedra: w II rocznicę pożaru zainaugurowano adorację
Przed dwoma laty, w nocy z 28 na 29 października 2014 roku, spłonął dach sosnowieckiej Katedry Wniebowzięcia NMP, niszcząc elementy wyposażenia kościoła oraz bezcenne malowidła Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembły. Dzięki ofiarności osób i instytucji z całej Polski udało się odbudować dach wraz z wieżyczką oraz przeprowadzić konserwację zniszczonych polichromii. Wyrazem dziękczynienia za ocalenie Katedry z pożaru jest codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, która dziś rozpoczęła się w katedralnej kaplicy NMP Różańcowej.
Modlitewne dziękczynienie za to, że straty nie były większe oraz za pomoc wszystkim, którzy ratowali bazylikę katedralną, rozpoczęło się od Mszy św., której przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. W homilii przypomniał on, że wyzwaniem dla nas są skierowane przez Jezusa do Apostołów w Ogrodzie Oliwnym słowa "czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie". "Kiedy człowiek zwycięża pokusy do złego i wybiera dobro świat staje się lepszy" – mówił Biskup. Przypomniał także objawienia św. Faustyny, w których Jezus zachęcał do adoracji Najświętszego Sakramentu. "Czuwać z Jezusem to radość i słodycz oraz nadzieja dla człowieka, który przeżywa problemy i pogmatwał swoje życie" – zachęcał hierarcha. Wraz z Biskupem Mszę św. koncelebrowali ks. kanclerz Mariusz Karaś oraz proboszcz parafii katedralnej, ks. Jan Gaik.
Po Eucharystii Ksiądz Biskup uroczyście przeniósł Najświętszy Sakrament do kaplicy Matki Bożej Różańcowej, którą określił niedawno jako "najpiękniejszą w Zagłębiu". To także jedna z "ofiar" pożaru – mocno zniszczona i zalana została w całości zrekonstruowana – odkryto zabytkowe polichromie, wyzłocono ołtarz i zamontowano w nim nowe, pancerne tabernakulum oraz wieczne lampki. Stanie się ono także miejscem przechowywania Najświętszego Sakramentu rozdzielanego wiernym w czasie Komunii Św. Tym samym świątynia katedralna wypełni normy liturgiczne zakładające, że tabernakulum nie powinno znajdować się w prezbiterium, ale "w części kościoła odpowiednio godnej i przyozdobionej oraz sprzyjającej modlitwie".
Od dziś codziennie (z wyjątkiem niedziel i uroczystości) od g. 8.30 do wieczornej Mszy św. o g. 18 będzie tu wystawiony Najświętszy Sakrament umieszczony w specjalnej monstrancji, ufundowanej przez parafian i diecezjan, którzy przekazywali na ten cel ofiary pieniężne, ale także złote obrączki, kolczyki itp.
"Co nas nie zabije, to nas wzmocni" – mówił proboszcz parafii, ks. Jan Gaik podkreślając jednocześnie, że "wieczysta adoracja to wielkie zobowiązanie i odpowiedzialność dla całej parafialnej wspólnoty. Chcemy utworzyć grupę czcicieli Najświętszego Sakramentu. Zapraszamy do niej każdego, kto ma dobrą wolę, by trochę wolnego czasu poświęcić na adorację".
W kaplicy wiszą także pierwsze wota dziękczynne – w Wielkanoc bp Kaszak ofiarował Matce Bożej Pompejańskiej swój pierścień i krzyż biskupi, jako wotum za uratowanie Katedry.
W Katedrze obecnie prowadzone są prace konserwatorskie w kaplicach nawy poprzecznej, gdzie renowacji podlegają witraże, ściany, sklepienie i zabytkowe ołtarze. Niedawno zakończył się także generalny remont organów.