Katyńska Pieta uroczyście odsłonięta

Data dodania: 2015.09.17

W środę na olkuskim Starym Cmentarzu, w obecności Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, Posła Jacka Osucha, delegacji kombatantów i władz samorządowych, kapłanów z miejscowych parafii oraz licznie zgromadzonej młodzieży odsłonięto pomnik - Pietę Katyńską. Jej fundatorem jest znany olkuski społecznik Mieczysław Karwiński. To niezwykłe dzieło przedstawiające Matkę Boską przytulającą zabitego strzałem w tył głowy polskiego żołnierza wykonał Wiesław Nadymus. Pod rzeźbą wykuto w kamiennej tablicy napis z "Dziadów" Adama Mickiewicza: "Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, Zapomnij o mnie".

"17 września 1939 roku Związek Radziecki na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow wypowiedział Polsce wojnę uderzając od wschodu. Dziś świadków tamtych wydarzeń jest wśród nas coraz mniej. Dlatego bardzo się cieszę, że tak licznie na dzisiejszą uroczystość przybyła młodzież, która w przyszłości będzie kultywować pamięć o tych wydarzeniach, o bohaterskich żołnierzach, który zginęli w obronie naszej Ojczyzny" – podkreślał burmistrz Roman Piaśnik.

– "Narody które tracą pamięć tracą wolność. W myśl tej idei powstał ten pomnik, abyśmy pamiętali teraz, abyśmy pamiętali o tej historii na wieczność" – zaznaczył w krótki przemówieniu fundator, Mieczysław Karwiński.

Symbolicznego aktu odsłonięcia pomnika dokonali Biskup Grzegorz Kaszak, Mieczysław Karwiński oraz burmistrz Olkusza. Tuż przed poświęceniem Ksiądz Biskup pogratulował pomysłu i idei powstania tego monumentu. "Olkusz wzbogacił się właśnie o miejsce szczególne. Od dziś Mieszkańcy Srebrnego Miasta mają możliwość, aby przyjść pod ten pomnik, zadumać się i pomodlić się, za tych którzy życie oddali za naszą Ojczyznę" – mówił Biskup.

Pieta Katyńska została wykuta w kamieniu - piaskowcu. Pomnik powstawał od 2007 roku przez trzy lata. – "Kiedy nastąpiła Tragedia Smoleńska, 10 kwietnia 2010 roku pomnik już był gotowy" – zaznacza Wiesław Nadymus. Artysta przekonuje, że monument jest wyjątkowy. – "Ten pomnik posiada jak drzewo słoje. Jeden główny kolor to szary. Natomiast w niektórych miejscach pojawiają się pasy brunatnego kolorytu. Warto zwrócić uwagę, że na głowie Madonny powstała aureola, właśnie w tym kolorze. Również ręce żołnierza związane z tyłu sznurem posiadają także ten sam koloryt" – opowiada Wiesław Nadymus.

Po uroczystym odsłonięciu i poświęceniu młodzież zaprezentowała wszystkim zgromadzonym wzruszający program artystyczny.

Tekst i FOTO: Łukasz KMITA

Tej nocy zgładzono Wolność
W katyńskim lesie...
Zdradzieckim strzałem w czaszkę
Pokwitowano Wrzesień
Związano do tyłu ręce,
By w obecności kata
Nie mogła ich wznieść błagalnie
Do Boga i do świata.

(...)

Tej nocy zgładzono Prawdę
W katyńskim lesie,
Bo nawet wiatr, choć był świadkiem,
Po świecie jej nie rozniesie...

(...)

Tej nocy Sprawiedliwość
Zgładzono w katyńskim lesie...
Bo która to już wiosna?
Która zima i jesień

Minęły od tego czasu,
Od owych chwil straszliwych?
A sprawiedliwość milczy,
Nie ma jej widać wśród żywych.

Widać we wspólnym grobie
Legła przeszyta kulami –
Jak inni – z kneblem na ustach,
Z zawiązanymi oczami.

(...)

Zgładzono Sprawiedliwość
Prawdę i Wolność zgładzono
Zdradziecko w smoleńskim lesie
Pod obcej nocy osłoną...

I tylko p a m i ę ć została
Po tej katyńskiej nocy...
Pamięć n i e   d a ł a się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy

Marian Hemar

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.