Klerycy kolędowali w Katedrze, przełożeni kolędowali u kleryków

Data dodania: 2014.01.13

Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej po powrocie z ferii świątecznych, które spędzili w swoich rodzinnych parafiach, rozpoczęli od siódmego stycznia regularne wykłady w toku swoich studiów. Lecz czas, w którym Kościół wspomina wielką tajemnicę Wcielenia odwiecznego Boga w ludzie ciało, również w seminarium jest okresem wyjątkowym.

Styczeń w parafiach naszej diecezji to czas kolędy – wizyty duszpasterskiej, w której duszpasterze odwiedzają swoich parafian. Także i w seminarium księża przełożeni nawiązując do tej tradycji odbywają taką wizytę w kleryckich mieszkaniach, aby pobłogosławić miejsca w których alumni mieszkają i pracują. W naszym seminarium w piątek 10 stycznia przełożeni – księża rektorzy Andrzej Przybylski i Konrad Kościk oraz ksiądz prefekt Adam Fogelman udali się na seminaryjną kolędę. Wizyta odbywa się w sposób bardziej uroczysty niż w parafiach, podczas obrzędu poświęcenia mieszkań używa się także, oprócz wody święconej, kadzidła - symbolizuje ono Bożą woń – opatrzność, która rozchodzi się w miejscach przebywania ludzi.

Kolejnym szczególnym wydarzeniem dla sosnowieckich oraz częstochowskich kleryków był wspólny wyjazd, w niedzielę jedenastego stycznia, w święto Chrztu Pańskiego, na koncert kolęd do Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Tam pod freskami Włodzimierza Tetmajera złączone chóry Seminarium Sosnowieckiego i Częstochowskiego, pod dyrekcją księdza Marka Cisowskiego, wykładowcy śpiewu kościelnego, wykonały kilkanaście najpiękniejszych polskich kolęd. Koncert objęli patronatem Jego Ekscelencja Biskup Grzegorz Kaszak, parafia katedralna w Sosnowcu oraz Wyższe Seminaria Duchowne w Częstochowie. Koncert zakończyło błogosławieństwo udzielone przez Pasterza Diecezji oraz wspólny, wraz z przybyłymi gośćmi, śpiew jednej z najbardziej wzruszających kolęd, autorstwa Franciszka Karpińskiego - "Bóg się rodzi".

Przełom stycznia i lutego to jak każdego roku trudny dla kleryków czas – okres sesji egzaminacyjnej. Alumni podchodzą wtedy do egzaminów sprawdzających ich wiedzę. Pierwsze dwa lata studiów to czas zgłębiania nauk filozoficznych, kolejne cztery teologicznych. Obecna sesja jest szczególnie trudna dla kleryków roku drugiego, którzy przechodzą wtedy przez szereg trudnych egzaminów filozoficznych. W tym trudnym czasie, zimowej sesji egzaminacyjnej, szczególne potrzebne jest klerykom wsparcie modlitewne, szczególnie za pośrednictwem patrona naszego seminarium świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, o które bardzo prosimy.

kl. Marcin Słodczyk
FOTO: kl. Mateusz Uryga i kl. Grzegorz Hajduga

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.