Koncert na rzecz Katedry-relacja
16 listopada odbył się niezwykły koncert charytatywny na rzecz ratowania sosnowieckiej Katedry. 500-osobowa sala koncertowa przy Zespole Szkół Muzycznych była wypełniona niemal w całości. Podczas przerwy zbierano datki na rzecz Katedry, było można zakupić także pierwsze z serii ikon, które na spalonych krokwiach stworzyli podopieczni wspólnoty "Betlejem" z Jaworzna.
"To miał być koncert papieski, symboliczne Te Deum wyśpiewane za pontyfikat świętego Jana Pawła II, proroka naszych czasów, który przed laty nawiedził nasze miasto. (...) Tragiczna noc z 28 na 29 października tego roku pokrzyżowała nasze plany. Bazylika Katedralna stanęła w płomieniach. Szybko podjęta i sprawnie przeprowadzona akcja gaśnicza zapobiegła totalnej katastrofie. (...) Zniszczenia są jednak bardzo duże! Zważeni bólem trwamy na naszej diecezjalnej Golgocie, szukając w sobie i wokół siebie odpowiedzi na pytanie: dlaczego? Ale oto na naszym niebie pojawiają się pierwsze promienie jutrzenki zwycięstwa... Na wypalonych zgliszczach są już zręby nowej konstrukcji... Z Bożą i ludzką pomocą Perła Zagłębia powstanie odnowiona, odbudowana, być może nawet piękniejsza" – mówił w słowie wstępu ks. Paweł Sobierajski.
"Dobrze, że w tych trudnych i tragicznych chwilach mamy przyjaciół. Tych, którzy są z nami zawsze na dobre i złe" – mówił ks. Jan Gaik, proboszcz Katedry wyrażając wdzięczność darczyńcom i ubolewając nad pogarszającym się stanem bezcennych polichromii Tetmajera i Uziembły.
Wśród występujących artystów znaleźli się Małgorzata Lasota (sopran), Zuzanna Janczak (skrzypce), Jerzy Sojka (flet), Maciej Piątek (trąbka), Iwona Blacha-Durczok (fortepian), Michał Goławski (fortepian), Marcin Mogiła (fortepian), Dariusz Niebudek (recytacja) oraz przeżywający jubileusz 110-lecia Chór Bazyliki Katedralnej "Lutnia". Koncert prowadził oraz wystąpił w nim ks. Paweł Sobierajski (tenor). Prezentowano najpiękniejsze pieśni sakralne, modlitewne arie operowe różnych kompozytorów oraz perły muzyki instrumentalnej ze światowego repertuaru.
Szczególne miejsce zajęli także bezdomni z jaworznickiej Wspólnoty "Betlejem" wraz ze swoim opiekunem, ks. Mirosławem Toszą. Koncert był pierwszą okazją do zakupu przygotowanych przez nich ikon na spalonych krokwiach z wykorzystaniem stopionej blachy z miedzianych okuć wieżyczki. Mimo niemałej ceny (100 zł) 50 sztuk rozeszło się niemal natychmiast. Kolejne 150 ikon będzie stworzonych w "Betlejem" i przekazanych jako cegiełki w najbliższym czasie.
Kolejnym wyjątkowym dziełem była ustawiona na scenie płaskorzeźba przedstawiająca twarz Chrystusa Zbawiciela według wzoru z ikony Rublowa wyrzeźbiona na dębowej desce ze spalonego dachu.
Autorem tej pracy jest pan Grzegorz z jaworznickiego "Betlejem" – rzeźbiarz samouk, który po amputacji stóp rozpoczął przygodę z drewnem i dłutem. "Musiałem stracić stopy, by odkryć talent w rękach" – mówi o sobie. Rzeźbiarz postanowił, że na czas odbudowy Katedry, Chrystus będzie miał zamknięte oczy. Otworzy je po zakończeniu remontu bazyliki. "Zróbmy wszystko, żeby czym prędzej Chrystus popatrzył na nas z tej niezwykłej Ikony i nigdy nie odwracał od nas swego łaskawego spojrzenia" – mówił ks. Sobierajski. "Póki co będzie stała w mojej kaplicy w Domu Biskupim. Jak tylko wierni będą mogli (nawet pomimo rusztowań) wejść do Katedry, przekażę ją, aby tam stała i przypominała o ty wydarzeniu" – powiedział Biskup dziękując za przekazanie tego daru.
Łącznie podczas koncertu udało się zebrać 14 724 zł, 40 USD i złoty krzyżyk. Kwestę prowadzili uczniowie Zespołu Szkół Katolickich w Sosnowcu.
Kolejny koncert na rzecz Katedry zaplanowano na 25 stycznia.