Konkurs karaoke ŚDS w Olkuszu

Data dodania: 2012.09.13

„Pokonam siebie, udowodnię, że można lepiej" – te słowa z popularnej piosenki zespołu Feel, wyśpiewane przez dwie uczestniczki, są najlepszym opisem tego, co działo się podczas V Małopolskiego Konkursu Karaoke Środowiskowych Domów Samopomocy, który odbył się 13 września w Olkuszu.

Swoje słowo do uczestników skierował Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, który następnie przysłuchiwał się występom. Obecni byli także dziekan dekanatu olkuskiego ks. prał. Henryk Januchta oraz ks. prał. Stefan Rogula.

W konkursie wzięło udział 62 uczestników z 29 placówek, w których wcześniej odbyły się przesłuchania eliminacyjne. To osoby z różnego typu schorzeniami psychicznymi, które przez codzienną terapię w ŚDS-ach mają dążyć do osiągnięcia jak największej samodzielności. Jak podkreśla organizatorka Konkursu, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Olkuszu Anna Kwaśniewska przegląd jest możliwością pokazania talentów, emocji i przeżyć tych osób: „To dobra zabawa oraz forma aktywnej terapii i rehabilitacji niepełnosprawnych. To także dokonała okazja do zaprezentowania naszej pracy na rzecz tych ludzi oraz walka ze stereotypami ciągle obecnymi w społeczeństwie."

Uczestnicy zaprezentowali piosenki radosne i refleksyjne, biesiadne, rockowe i popowe, z ostatnich lat, jak i sprzed kilku dekad – pełen repertuar przesycony ekspresją. Jak podkreślają terapeuci każdy występ poprzedziły wielogodzinne próby i przygotowania. Nie tylko muzyczne – wielu z uczestników przygotowało także specjalne stroje.

„Wielkim sukcesem jest sam udział tych ludzi – wyszli oni ze swoich domów nie tylko do ośrodków wsparcia, ale również na scenę, przełamując swoją tremę i ograniczenia. Chęć, z jaką angażują się w te występy, to wielki terapeutyczny sukces" – podkreśla organizatorka zaznaczając, że nie spodziewa się łez związanych z porażką – „Nie możemy pracować z ludźmi chorymi w oderwaniu od realiów życia społecznego. Rywalizacja jest częścią życia i pomaga radzić sobie z problemami życia codziennego" – dodaje.

W szranki konkursu, w oddzielnej kategorii stanęli także terapeuci. To ważny element terapii – osoba chora widzi, że także terapeuta przygotowuje się do występu, odczuwa tremę. Dzięki temu czuje się równouprawnionym, pełnoprawnym członkiem zbiorowości.

Występujących oceniało jury, któremu przewodniczył Grzegorz Turski, a wspierali go Barbara Litarska, Barbara Orkisz, Michał Mączka, Agnieszka Tabor, Małgorzata Wadas.

Warto zaznaczyć, że będący jednym ze współorganizatorów Konkursu powiat olkuski ma ogromne zasługi w walce na rzecz pomocy niepełnosprawnym. Wyrazem tego jest przyznanie w tym roku samorządowi dwóch prestiżowych nagród. Za działania w latach 2005-2011 wyróżniony został tytułami Małopolski Samorząd Równych Szans oraz Ogólnopolski Samorząd Równych Szans 2012 przyznany przez kapitułę na czele z pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych min. Jarosławem Dudą. W tym samym konkursie wyróżniona została także będąca częścią powiatu gmina Klucze.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.