Konsekwencja świętości a zabójczy fenol
Stało się to 14 sierpnia, w wigilię Wniebowzięcia NMP 1941 roku. Po 2 tygodniach głodówki w bloku śmierci nr 13 obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu o. Maksymilian Kolbe zostaje dobity zastrzykiem fenolu po tym, jak zdecydował oddać życie za współwięźnia. Miał zaledwie 47 lat.
Myślę, że postać O. Kolbe jest znana każdemu. Człowiek niezłomny, nowoczesny w działaniu, "Szaleniec Niepokalanej", swoją postawą i działaniem pokazał sens chrześcijaństwa i miłości wzajemnej względem drugiego człowieka. Twórca Niepokalanowa (w czasach świetności mieszkało tam 800 zakonników) gdzie powstał "Rycerz Niepokalanej", który był wydawanym najnowocześniejszym sprzętem drukarskim w Polsce w ilościach dochodzących do miliona egzemplarzy. 17 października 1971 r. papież Paweł VI osobiście dokonuje beatyfikacji Męczennika, a 10 października 1998 r. Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał jego kanonizacji.
W kalendarzu liturgicznym wspomnienie Św. Maksymiliana przypada na 14 sierpnia, z tej okazji Ksiądz Biskup Piotr Skucha odprawił uroczystą Eucharystię Odpustową w Olkuszu. Biskup w homilii przypomniał zasługi Świętego, zwrócił uwagę jak bardzo świat woli kreować sam "swoich bohaterów" albo "wielkich celebrytów", a zapomina o prawdziwych wzorach pięknej miłości, zaangażowania w rozwój ojczyzny i nową ewangelizacji świata. Uroczystość Odpustowa została zakończona procesją wokół kościoła i odśpiewaniem Te Deum oraz ucałowaniem relikwii świętego męczennika.
Marek Nackowski
marek.nackowski@gmail.com