Kosmolów: wprowadzenie relikwii Apostołów Miłosierdzia
"Powierzając pobożnej czci wiernych parafii pw. NMP Częstochowskiej w Kosmolowie relikwie św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II Matka Kościół pragnie postawić przed naszymi oczami wizerunek tych, którzy prowadzeni przez Ducha Świętego, naśladowali Jezusa w życiu i w śmierci, byśmy podnosząc wzrok ku niebu, mogli zobaczyć drogę, którą doszli do pełnej jedności z Chrystusem" – powiedział Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przekazując 5 marca na ręce ks. proboszcza Jacka Sablika uroczyście wprowadzone do parafialnego kościoła relikwie Apostołów Miłosierdzia. Uroczystość stanowiła ważny punkt misji parafialnych, prowadzonych od 2 marca przez ks. Tomasza Folgę.
"Wprowadzenie relikwii to przypomnienie i szansa na głębsze uświadomienie sobie prawdy, że wśród znojów życia, jakie przeżywa każdy z nas (...) i wśród radości, jakie Bóg nam daje, nie jesteśmy sami – mamy orędowników w Niebie – osoby, które są nam życzliwe, wsłuchują się w bicie naszego serca, w nasze myśli i słowa, przedstawiając Bogu nasze prośby (...) oraz interweniują, kiedy w życiu pojawiają się niebezpieczeństwa, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy" – mówił w kazaniu Biskup. Przypominając, jak wielka jest moc ich wstawiennictwa przed Bogiem, apelował o wytrwałą modlitwę w intencjach własnych, ale także parafii, Ojczyzny i całego świata.
Eucharystię wraz z Biskupem, proboszczem i ks. Folgą oraz ks. dziekanem Leszkiem Kołczykiem koncelebrowali poprzedni proboszcz parafii, ks. Maciej Foryś, oraz kapłani stąd pochodzący – Marek Czarnota, Norbert Woszczek, Sławomir Bigaj, Marek Bigaj, Karol Banasik i Piotr Bardo.
Pierwsze w parafii relikwie zostały wystawione do publicznej czci w specjalnych relikwiariach umieszczonych po dwóch stronach ołtarza. Ich sponsorami są Grażyna i Adam Woszczek z córkami oraz Sylwia Mazur i Marianna Ruszkowska. Same relikwiarze ufundowały koła Żywego Różańca.
"Wysławiamy Pana, bo jest dobry, bo Jego miłosierdzie trwa na wieki" – jest to orędzie jasne i czytelne dla każdego z nas. Każdy może tutaj przyjść, spojrzeć na relikwie św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II i w głębi duszy usłyszeć to, co słyszała i zanotowała w Dzienniczku św. Faustyna: "Nie lękaj się niczego. Ja zawsze jestem z Tobą". A jeśli szczerym sercem odpowie: Jezu, ufam Tobie!, znajdzie ukojenie wszelkich niepokojów i lęków" – mówił w słowie podziękowań ks. proboszcz Jacek Sablik.