Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży - nasi w Poznaniu i Gnieźnie

Data dodania: 2016.02.21

Od piątku do niedzieli w Poznaniu i Gnieźnie gościło kilkuset kapłanów i reprezentantów młodzieży ze wszystkich diecezji – uczestników XIII Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Wśród omawianych i omadlanych tematów znalazły się Światowe Dni Młodzieży, obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski i Roku Miłosierdzia. Naszą diecezję reprezentowali ks. Szymon Wojciechowski oraz Jarosław Ciszek.

"Bądźmy wciąż gotowi! Dajmy Bogu szansę, aby mógł nas spotkać" – zachęcał podczas piątkowej Mszy św. inauguracyjnej w poznańskiej katedrze bp Grzegorz Balcerek. Po niej odbył się pierwszy z paneli, poświęcony przeżywaniu rocznicy Chrztu Polski, z udziałem bp Damiana Bryla oraz ks. dr Szymona Sułkowskiego i Agnieszki Chrostowskiej, która przybliżała tegoroczne obchody spotkania lednickiego. Po zakończeniu części panelowej do późnych godzin nocnych szczegółowe zagadnienia związane z logistyką Światowych Dni Młodzieży omawiali kapłani na czele z ks. Grzegorzem Suchodolskim, dyrektorem Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Drugi dzień uczestnicy Forum spędzili w Gnieźnie, gdzie po przyjeździe specjalnym pociągiem przeszli w barwnym pochodzie przez całe miasto do katedry. Po przekroczeniu słynnych Drzwi Gnieźnieńskich, będących w tym roku Bramą Miłosierdzia, Eucharystii dla uczestników przewodniczył Prymas Polski, abp Wojciech Polak. "Do chrztu świętego, jak do źródła, wraca się po to, aby odczuć ożywczą świeżość. Z tego przecież wypływa nawrócenie, nadzieja, moc i pamięć, że Bóg łącząc nas ze sobą w sakramencie chrztu świętego, dał nam nie ducha bojaźni, ale mocy, miłości i trzeźwego myślenia. I właśnie do tego trzeba nam wciąż powracać" – powiedział abp Polak. Zachęcał też młodzież, by właśnie w Gnieźnie, u źródeł chrzcielnych Polski, zastanowiła się, co dla każdej i każdego z nich osobiście znaczy chrzest święty, do czego zobowiązuje złączenie z Chrystusem na teraz i na wieczność, owo "bycie Chrystusowym".

Po Eucharystii odbyło się spotkanie w seminarium poświęcone sprawom organizacyjnym i logistycznym Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Ostatni dzień, niedziela, to Msza św. w poznańskiej Katedrze pod przewodnictwem bp Henryka Tomasika, który odpowiadając z ramienia Episkopatu za duszpasterstwo młodzieży uczestniczył w całych obradach, oraz panel poświęcony tożsamości katolika w Unii Europejskiej i praktycznym formom świadczenia miłosierdzia bliźnim.

cytaty za: KAI

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.