List z Peru na Tydzień Misyjny
"Spośród 52 tygodni w roku jeden jest poświęcony tematowi misji. Zawsze jest to okazja aby nieco szerzej spojrzeć na Kościół i uświadomić sobie jego powszechność i uniwersalność. Chciałbym podzielić się z wami tym czym żyje Kościół w Huancavelice – diecezji w której pracuję" – pisze z Peru ks. Krzysztof Pawłowski, misjonarz z naszej diecezji. Zapraszamy do lektury jego tekstu!
Od czasu kiedy tu przyjechałem kilku misjonarzy wyjechało ale i paru przyjechało. Obecnie przygotowujemy się do Synodu Diecezjalnego. Ale to co najważniejsze dla mnie, miało miejsce w czerwcu – poświęcenie kościoła w Surcubambnie gdzie posługuję.
Prawie rok temu wybraliśmy z miejscowym Księdzem Biskupem datę, która będzie odpowiadała wszystkim. Luty, marzec, kwiecień odpadały bo wtedy jeszcze sporo pada. Skonsultowaliśmy datę z wójtem Surcubamby i doszliśmy do wniosku, że najlepszym czasem będzie koniec czerwca.
Wtedy to przypadają "dni Surcubamby", uroczystości utworzenia gimnazjum oraz Odpust ku czci św. Piotra – patrona Surcubamby.
Z powodu kumulacji tak wielu uroczystości, wójt Surcubamby pomylił daty i mimo że jeszcze 2 tygodnie wcześniej przypominałem mu że uroczystości poświęcenia kościoła odbędą się 23 czerwca, kolację dla gości zamówił on na 25 czerwca. Na szczęście 2 dni wcześniej spotkałem się z jego siostrą i udało się wszystko skoordynować.
Surcubamba jest parafią najbardziej oddaloną w diecezji i dojazd do niej z Huancavelici zajmuje około 9 godzin, dlatego uroczystości zaplanowaliśmy na godzinę 17, tak aby Ksiądz Biskup i inni księża spokojnie dojechali. Na poświęcenie przyszedł także oddział miejscowej policji i delegacja z gimnazjum. Przybyły także osoby z dalekiej dżungli: z Iquitos, które musiały najpierw przylecieć samolotem do Limy, aby potem przedostać się w góry.
Nie udało nam się wykończyć na czas drugiego konfesjonału, oraz kamiennej chrzcielnicy ufundowanej przez Ks. Bpa Grzegorza Kaszaka i Diecezję Sosnowiecką, ale za to plebania była już wyremontowana, dzięki czemu znalazło się miejsce na przenocowanie gości.
Po raz pierwszy parafia Surcubamba widziała 9 księży naraz w kościele. Oczywiście liczba ta w porównaniu z Kościołem w Polsce nie jest imponująca, ale na realia Peruwiańskie jest duża.
Święto w Surcubambie trwało kilka dni. Poza uroczystościami w kościele odbywały się również nocne koncerty i pochody przedstawicieli różnych szkół i okolicznych wiosek.
Ks. Krzysztof Pawłowski - Surcubamba, Peru